پرسش درباره جرم بی نهایت نور

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
aramanesh

سپاس: 1

پرسش درباره جرم بی نهایت نور

پست توسط aramanesh »

من این پرسش را دارم که اگر فقط جسمی به سرعت نور برسه جرم بی نهایت پیدا می کنه یا همهگی نور های اطرافمان هم این جرم را دارند ؟ ولی اگر که نور جرمی بی نهایت داره پس چرا ما نمیتوانیم متوجه این جرم بشید ؟ چرا اونو حس نمیکنیم ؟ با این حساب رفتار نور را باید از لحاظ انرژی بفهمیم یا به عنوان ذرات ؟ اگر نور ذره هست پس چرا ما جرمش را نمیفهمیم و رفتاری مانند مواد نشون نمیده و اگر که انرژی هست پس تکلیف جرم بی نهایتش چی میشه ؟ smile036 smile072 :shock: smile060 smile073
من آرینم . عاشق نجوم و فیزیک . خوشحال هم میشم که به وب من درباره فیزیک و نجوم سر بزنین .
http://tazehaieelm90.persianblog.ir/
حکایتیست این دور گردان ......

نمایه کاربر
habibonline

سپاس: 54

تماس:

Re: پرسش درباره جرم بی نهایت نور

پست توسط habibonline »

جرم نور در حالت سکون صفره بخاطر همین در سرعت نور هم جرمش بینهایت نمیشه
هیچ چیزی ثابت و بر جای نیست
جمله در تغییر و سیر سرمدیست

نمایه کاربر
slice_of_god

سپاس: 654

پست توسط slice_of_god »

اینو داشته باش!!!
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
slice_of_god

پست توسط slice_of_god »

این دومی smile072
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
slice_of_god

پست توسط slice_of_god »

خوش بگذره smile124
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
slice_of_god

پست توسط slice_of_god »

habibonline نوشته شده:جرم نور در حالت سکون صفره بخاطر همین در سرعت نور هم جرمش بینهایت نمیشه
البته حرف ایشون رو اثبات کردم
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
aramanesh

سپاس: 1

پست توسط aramanesh »

سلام خیلی ممنونم که احترام گذاشتید و نظر دادید ولی من از این فرمول ها هیچی سر در نمیارم ! من اول دبیرستان هستم و درسته که اگه علاقه دارم باید این چیزا را بدونم ولی متاسفانه از این فرمول ها چیزی نمیفهمم ، اگه میشه برای بحث به صورت تئوری و حرفی(!) صحبت کنید که توش خیلی کمتر فرمول استفاده شده باشه .
بازم ممنونم .در پناه حق .
من آرینم . عاشق نجوم و فیزیک . خوشحال هم میشم که به وب من درباره فیزیک و نجوم سر بزنین .
http://tazehaieelm90.persianblog.ir/
حکایتیست این دور گردان ......

نمایه کاربر
slice_of_god

پست توسط slice_of_god »

یه ذره به این فرمولا توجه کنی یاد می فهمی چی به چین!! smile024
ساده ترین تعریف:((موادی که جرم سکونشان کمتر از صفر باشه(فوتون و نوترینوها و فکر کنم الکترون ها ) که ذراته بسیار سبکی هستند وقتی به سرعت نور می رسن جرمشون بی نهایت نمی شه.))
اینم بگم که نور ماده نیست...بلکه نه مادست نه موجه
کسی که سکوت می کند
بازی را مسخره کرده
ما که حرف می زنیم
باخته ایم .

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

پست توسط اماتور »

به نظر من نور جرمش در اون سرعت بی نهایت نیست به یه اندازه ای میرسه که زیاده
ولی در عوض خب جرمش در اون موقع خیلی بالا میره حالا چقدر رو نمیدونم ولی اینو میدونم که جرمش بی نهایت نمیشه
بعد خود فوتون ها جرم بسیار ناچیزی دارن برای همین راحت تر به سرعت ... میرسن
نظر خودتون چیه

نمایه کاربر
habibonline

سپاس: 54

تماس:

پست توسط habibonline »

اماتور نوشته شده:به نظر من نور جرمش در اون سرعت بی نهایت نیست به یه اندازه ای میرسه که زیاده
ولی در عوض خب جرمش در اون موقع خیلی بالا میره حالا چقدر رو نمیدونم ولی اینو میدونم که جرمش بی نهایت نمیشه
بعد خود فوتون ها جرم بسیار ناچیزی دارن برای همین راحت تر به سرعت ... میرسن
نظر خودتون چیه
این حرفتون متل این میمونه که بگی تانژانت 90 درجه بینهایت نمیشه !!!!
سرعت نور سرعتیه که رسیدن به اون هر جرم دارای جرم رو رو هرچقدر هم کوچک حتی جرمی به اندازه ی 10 به توان منفی یک میلیارد !! رو به جرم بینهایت میرسونه
فوتون هم به دلیل اینکه هیچگونه جرمی نداره تغییری نمیکنه
هنوز هیچکس ماهیت نور رو به طور دقیق نفهمیده که چجوریه که هم ذره هست و هم موجه!!یعنی هم جرم نداره هم حامل انرژیه!!
هیچ چیزی ثابت و بر جای نیست
جمله در تغییر و سیر سرمدیست

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

پست توسط اماتور »

من فقط نظر مو دادم
بله ممکن اصلا اشتباه میگم
هنوز هیچکس ماهیت نور رو به طور دقیق نفهمیده که چجوریه که هم ذره هست و هم موجه!!یعنی هم جرم نداره هم حامل انرژیه!!
[/quote]
اینو هستم smile015

ardin

سپاس: 7

پست توسط ardin »

ساده بگم
هر چیزی که بخاد سرعت بگیره به انرژی نیاز داره حالا هرچی که سرعتش بیشتر شه به انرژی بیشتری هم نیاز پیدا میکنه چون انرژی که قبلا گرفته تواین سرعت به جرم تبدیل کرده.طبق معادله نسبیت توسرعت نور این جرم به بینهایت میل میکنه پس انرژی هم که گرفته بینهایته.به عبارت ساده تر اگه چیزی جرم داشته باشه نمیتونه به سرعت نور برسه.پس نور نباید کلا جرمی داشته باشه.اگرم نور در کنار سیارت تغییر مسیر میده بخاطر جرم نور نیست بخاطر انهنای فظا وزمانه .درکل بابای انیشتن در اومد تا این حرفا رو به زبان علمی ثابت کنه.
اینم بگم که اخیرا با کشف دنیا های موازی نسبیت یه خورده زیر سوال رفته.اینطوری بگم که ترازوی مکانیک کوانتم یکم الان وزینتره.

Fermion

سپاس: 2

پست توسط Fermion »

aramanesh نوشته شده:سلام خیلی ممنونم که احترام گذاشتید و نظر دادید ولی من از این فرمول ها هیچی سر در نمیارم ! من اول دبیرستان هستم و درسته که اگه علاقه دارم باید این چیزا را بدونم ولی متاسفانه از این فرمول ها چیزی نمیفهمم ، اگه میشه برای بحث به صورت تئوری و حرفی(!) صحبت کنید که توش خیلی کمتر فرمول استفاده شده باشه .
بازم ممنونم .در پناه حق .
دوست گرامی .وقتی سرعت جسمی به سرعت نور نزدیک میشه جرمش رو به بینهات میره پس انرژی لازم برای حرکت هم رو به بینهیات میره . (به عبارت دیگر انرژی افزایش سرعت جسم را دشوار میکند و این حالت تنها در سرعتهای نزدیک به نور اهمیت دارد.)برای مثال درسرعتی معادل 10 درصد سرعت نور جرم یک جسم فقط 0.5 از جرم طبیعیش بیشتره .در حالیکه وقتی سرعت جسم به سرعت نور نزدیک میشه جرمش بیشتروبیشتر میشه و در نتیجه انرژی بیشری لازم است نا به سرعت جسم افزوده شه.در واقع جسم هیچگاه نمیتونه به سرعت نور برسه چون اون وقت جرمش بینهایت میشه و انرژی بینهایت لازمه تا به سرعت نور برسه و ما انرژی بینهایت نداریم. تنها ذره ای که میتونه به این سرعت برسه فوتون نوره.و علتش هم اینه که جرمش در حالت سکون صفره.
فرهوشی در سادگیست.
آلبرت اینشتین.

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

ممکنه یکم حرفام پیچیده باشه!
ببینید مزخرف ترین چیزی که من شنیدم اینه که نور موج و ذره هست اکثر دانشمندای بزرگ هم همین عقیدرو دارن!
تعریف دقیق موج و ذره رو همه ناقض میگن.موج یک کمیت پیوسته است یعنی میتواند تمامی طول موج های یک گستره را دارا باشد ولی ذره این طور نیست و فقط میتواند برخی طول موج هارا داشته باشد یهنی ذره یک کمیت گسسته است.حالا این که بگیم نور هم ذره است و هم موج خیلی مزخرفه!
نور جرم دز حال حرکتش هم خیلی کمه.اگه این جرم در حاال حرکت زیاد بود وقتی وایمستادی جلو نور باید حلت میداد.مثلا اگر جرم در حال حرکت نور به اندازه پروتون بود وقتی نور به ما برخورد میکرد حتما میمردیم و نو در مسیر خود همه چیرو نابود میکرد.
سوالی هست در خدمتم

نمایه کاربر
COSMOLOGIST

نام: محمد میرزایی

محل اقامت: تهران - شیراز

سپاس: 153

تماس:

پست توسط COSMOLOGIST »

slice_of_god نوشته شده: ساده ترین تعریف:((موادی که جرم سکونشان کمتر از صفر باشه(فوتون و نوترینوها و فکر کنم الکترون ها ) که ذراته بسیار سبکی هستند وقتی به سرعت نور می رسن جرمشون بی نهایت نمی شه.))
؟!

ارسال پست