سرعت ماده بدون جرم

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
professor.freak

نام: پویان

سپاس: 19

تماس:

سرعت ماده بدون جرم

پست توسط professor.freak »

سلام دوستان . یه سوال از کتاب فیزیک دانشگاهی میزارم لطفا جواب بدین :]

دانشجویی مدعی است که زره‌ای که جرم دارد همیشه باید با سرعتی‌ کمتر از نور حرکت کند و صورت ذرهٔ بدون جرم همواره با صورت نور انتشار می‌یابد .آیا این ادعا صحیح است؟آیا ذره بدون جرم میتواند با صورت کمتر از نور حرکت کند؟
زندگی تنها سایه ای گذرا و بازیگری بی نوا است که ساعتی بر صحنه می خرامد و به شور و هیجان می آید و سپس دیگر آوایی به گوش نمی رسد .افسانه ای خشم آلود و پر خروش که ابلهی حکایت می کند و هیچ معنایی ندارد.(مکبث-شکسپیر)
انسان حیوان غمگینی است که فقط اعجاز به هیجان می آوردش ،یا کشتار.(هفت دیوانه -روبرتو آرلت)

نمایه کاربر
behasht

سپاس: 86

تماس:

Re: سرعت ماده بدون جرم

پست توسط behasht »

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
ذره بدونهجرم؟! آیا ذره ایی بدون جرم می تواند وجود خارجی داشته باشد و آن را ذره هم بنامییم
به آن می توان انرژی و یا موج و یا امثالهم گفت اما ذره فکر نمی کنم بله طبق فرمول هر ابسیلون وزن باعث کاهش مقداری حتی یک ابسیلون سرعت نور می شود اما اماچیزی که جرم نداشته باشد آیا بازم به آن ماده می گوییم؟(یا انرژی و...)
مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش كنند و حال آنكه خدا گر چه كافران را ناخوش افتد نور خود را كامل خواهد گردانيد
و كسانى كه آيات ما را تكذيب كردند به تدريج از جايى كه نمى‏دانند گريبانشان را خواهيم گرفت

خداوند آسمانها و زمين را به حق آفريد قطعا در اين [آفرينش] براى مؤمنان عبرتى است

آيا در [معانى] قرآن نمى‏انديشند اگر از جانب غير خدا بود قطعا در آن اختلاف بسيارى مى‏يافتند (قرآن کریم

کمترین حق خداوند بر انسان این است که در گناهان از نعمات خداوند استفاده نکنیم امام علی(ع)

Unrated

نام: رضا

سپاس: 20

پست توسط Unrated »

behasht نوشته شده:بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم
ذره بدونهجرم؟! آیا ذره ایی بدون جرم می تواند وجود خارجی داشته باشد و آن را ذره هم بنامییم
به آن می توان انرژی و یا موج و یا امثالهم گفت اما ذره فکر نمی کنم بله طبق فرمول هر ابسیلون وزن باعث کاهش مقداری حتی یک ابسیلون سرعت نور می شود اما اماچیزی که جرم نداشته باشد آیا بازم به آن ماده می گوییم؟(یا انرژی و...)
سلام عزیز
پس ذره بوزون هیگز چیه بهشت جان؟

نمایه کاربر
godfather

محل اقامت: Sudbury

سپاس: 283

تماس:

پست توسط godfather »

Unrated نوشته شده:
سلام علیکم
سلام عزیز
اولا بزون جرم داره! منظورِ من از جرم، جرم سکون است!
بوزون هیگز به طور مثال جرم سکونGeV/C2 125.3±0.6 دارد!

دوما : فوتون ذره ای است که جرم ندارد! و اون رو هم ذره میدونن! هر جا صحبت از جرم یک ذره ی بنیادی میشه منظور جرم سکونش هست!
“Science is a way of trying not to fool yourself”

Unrated

نام: رضا

سپاس: 20

پست توسط Unrated »

godfather نوشته شده:
Unrated نوشته شده:
سلام علیکم
سلام عزیز

دوما : فوتون ذره ای است که جرم ندارد! و اون رو هم ذره میدونن! هر جا صحبت از جرم یک ذره ی بنیادی میشه منظور جرم سکونش هست!
پس با این تفاسیر فقط نوره که میشه بهش ماده یا ذره بدون جرم گفت نه چیز دیگه؟

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

Unrated نوشته شده:
godfather نوشته شده:
Unrated نوشته شده:
سلام علیکم
سلام عزیز

پس با این تفاسیر فقط نوره که میشه بهش ماده یا ذره بدون جرم گفت نه چیز دیگه؟
نور چیه؟ اگه منظور فوتونه که خب نه، گلئون‌ها هم جرمِ سکونشون صفره. در باره‌یِ موضوعِ بحث هم آره، ذرّاتِ بدونِ جرم همیشه با سرعتِ نور (درست‌ترش همیشه با سرعتِ ثابتِ جهانی) حرکت می‌کنن.

نمایه کاربر
professor.freak

نام: پویان

سپاس: 19

تماس:

پست توسط professor.freak »

علیرضا جان ممنون . یعنی‌ یک ذره با جرم سکون صفر نمیتونه از یک سرعت پایین شتاب بگیر و مثلا به سرعت ثابت جهانی‌ برسه؟
زندگی تنها سایه ای گذرا و بازیگری بی نوا است که ساعتی بر صحنه می خرامد و به شور و هیجان می آید و سپس دیگر آوایی به گوش نمی رسد .افسانه ای خشم آلود و پر خروش که ابلهی حکایت می کند و هیچ معنایی ندارد.(مکبث-شکسپیر)
انسان حیوان غمگینی است که فقط اعجاز به هیجان می آوردش ،یا کشتار.(هفت دیوانه -روبرتو آرلت)

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

این که ذره جرم دارد , با اینکه ماده جرم دارد متفاوت است.
میدانیم که ماده از تجمع سه چیز پدید می آید:
1-جرم
2-بار الکتریکی
3-حجم
به عبارت دیگر جرم , حجم و بار الکتریکی , از خواص بنیادی هر ماده ای است و تصور ماده بدون آنها گنگ است.
اما این که ذره جرم دارد یا ندارد , به تعریف ما از [آن ذره] خاص بازمیگردد.
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

پست توسط aalireza »

professor.freak نوشته شده:علیرضا جان ممنون . یعنی‌ یک ذره با جرم سکون صفر نمیتونه از یک سرعت پایین شتاب بگیر و مثلا به سرعت ثابت جهانی‌ برسه؟
سؤالت مورد داره؛ چون ذرّه با جرمِ سکونِ صفر فقط یه سرعت می‌تونه داشته باشه که اونم c هست، یعنی من نگفتم که اون ذرّه نمی‌تونه از یک سرعتِ پایین شتاب بگیره چون اصلاً‌ سرعتِ پایین‌تری نخواهد داشت.

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

دوستان توضیح دادن، فقط اینکه بگم، اگه ذره ای بدون جرم باشه، برای اینکه انرژی و جرم و تکانه نسبیتیش معقول باشه، باید سرعتش c باشه(مراجعه شود به رابطه انرژی) در غیر اینصورت اگر ذره ای با جرم سکون صفر، سرعتی کمتر از c داشته باشه، انرژی که که حاملش هست، صفر میشه. و طبعا ما مثلا فوتون آزاد نداریم. البته احتمالا با این چیزی که گفتم سوالت ِ دیگه ای توی ذهنتون پیش میاد که دیگه اونجا نسبیت جواب نمیده و باید برید سراغ ِ مکانیک کوانتومی!
در مورد گلئون هم که یکی از دوستان گفت جرمش صفره، یه نکته کوچولو بگم که توی روابط تئوریک جرمشو صفر میزاریم ولی چون جرم یک مفهوم تعریفی هست،باید آزمایش بشه. با آزمایش تا الآن فهمیدن که جرمش خیلی کمه(کمتر از چند مگا الکترون ولت بر c^2) ولی خب تا سال 1998 برای نوترینو هم صفر میگرفتن ولی بعدا فهمیدن که صفر نیست!
سلام علیکم
این دیدگاه ِ شما مال زمان ِ نیوتون (ره) بود ! (ابسیلون نه اپسیلون)
professor.freak نوشته شده:علیرضا جان ممنون . یعنی‌ یک ذره با جرم سکون صفر نمیتونه از یک سرعت پایین شتاب بگیر و مثلا به سرعت ثابت جهانی‌ برسه؟
اگر بر فرض مثلا یه فوتون ساکن باشه، خب آره شتاب میگیره ولی به محض ِ اینکه شتابی بگیره(تحت برهمکنشی قرار بگیره) سرعتش c میشه.( یه بابایی یه زمانی گفته بود c مثل ِ بی نهایت ِ توی نظریه نیوتون، ولی اینجا اگر نفهمیدی میتونی به همون کلاسیک یه جوری بفهمی که انگار چون جرمش صفره شتابش بی نهایت میشه و سریع سرعتش میرسه به c( البته صرفا برای اینکه شهودتا بفهمی))
godfather نوشته شده: اولا بزون جرم داره!
!
نه لزوما! مثلا دبلیو و زد جرم دارن ولی جرم ِ گلئون رو صفر میگیرن.
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
godfather

تماس:

پست توسط godfather »

[
godfather نوشته شده: اولا بزون جرم داره!
!
نه لزوما! مثلا دبلیو و زد جرم دارن ولی جرم ِ گلئون رو صفر میگیرن.[/quote]

درست میگی رییس! :)
منظورم این نبود کلا همه بزون ها جرم دارن، یه دوستی گفته بود کلا بزون ها جرم ندارن، مثال نقض زدم!

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

دوستان لطفاً توجّه کنید:
به صورت تصادفی بنده به یک مطلب بر خورده ام که در آن از تکانه فوتون های نور صحبت شده بود. smile024 smile024 smile024
در متن نوشته شده بود که: ضربه فوتون ها را، میتوان در برخودشان به صفحات سیاه و سفید یک دستگاه به نام (رادیومتر) مشاهده کرد. smile024 smile024 smile024
در آن دستگاه تابش نور، حرکت صفحات را منجر شده بود !!!
کلمه ضربه به شدّت مرا به آن داشته است که تصور کنم، فوتون ها دارای جرم اند.

خواهش میکنم بحث را پوشش دهید.
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

آقای سیدیان نوشته شده:دوستان لطفاً توجّه کنید:
به صورت تصادفی بنده به یک مطلب بر خورده ام که در آن از تکانه فوتون های نور صحبت شده بود. smile024 smile024 smile024
در متن نوشته شده بود که: ضربه فوتون ها را، میتوان در برخودشان به صفحات سیاه و سفید یک دستگاه به نام (رادیومتر) مشاهده کرد. smile024 smile024 smile024
در آن دستگاه تابش نور، حرکت صفحات را منجر شده بود !!!
کلمه ضربه به شدّت مرا به آن داشته است که تصور کنم، فوتون ها دارای جرم اند.

خواهش میکنم بحث را پوشش دهید.
این دقیقا همون بود که گفتم باید برید سراغ ِ مکانیک کوانتومی. به زبان ساده، فوتون جرم نداره ولی انرزی و تکانه داره. چون اگه رابطه هاشونو بنویسید می بینید به یه کسر صفر صفرم بر میخورید که مبهمه و هر عددی میتونه باشه. که اون عددم برای تکانه هست پلانک بر طول موج! اساسا بحث راجع به مکانیک کوانتومی، خیلی ساده نیست و نیازمند تسلط کامل بر همیلتونی و کمینه ِ کنش (لاگرانژی) و کارای ریاضی دیگه مثل کروشه پواسون و ... (الآن اینا یادم بود، خیلی ریاضیات ِ دیگه هست) تا بتونی از فیزیک کلاسیک بپری به فیزیک کوانتومی و اگه همینطوری برید سراغش (کاری که تقریبا 99.5% فیزیک دوستان میکنن) میشه نحوه ی ِ قصه وار خوندن.
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
godfather

تماس:

پست توسط godfather »

اینجا دیدگاه موجی خیلی کمک میکنه! به موج میشه تکانه نسبت داد!
با نگاه موجی به نور میشه تکانه نسبت داد بهش! که همون hK هست که K عدد موجِ!

نمایه کاربر
M a n i a

سپاس: 185

پست توسط M a n i a »

aalireza نوشته شده: نور چیه؟ اگه منظور فوتونه که خب نه، گلئون‌ها هم جرمِ سکونشون صفره. در باره‌یِ موضوعِ بحث هم آره، ذرّاتِ بدونِ جرم همیشه با سرعتِ نور (درست‌ترش همیشه با سرعتِ ثابتِ جهانی) حرکت می‌کنن.
دوست عزیز
مگر فوتون نمیتواند با سرعتی کمتر از سرعت نور حرکت کند ؟!
برای مثال در آب
شک و شکاکیت نخستین گام بسوی حقیقت است.
"دنیس دیدرو"

ارسال پست