الکترو دینامیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
habibonline

سپاس: 54

تماس:

Re: الکترو دینامیک

پست توسط habibonline »

صبر کن یه اثباتی برات بکنم که حالشو ببری smile045
هیچ چیزی ثابت و بر جای نیست
جمله در تغییر و سیر سرمدیست

نمایه کاربر
habibonline

تماس:

پست توسط habibonline »

عزیز من الکی مخالفت نکن لابد میدونم که بهتون میگم smile056
به چه دلیلی باید مخالفت کنه؟! مگه سلف یه تیکه سیم ساده ی پیچیده شده نیست!(مقاومت اون رو هم صفر در نظر میگیریم.) smile072
شما یعنی واقعا از قانون لنز هیچی نمیدونی؟؟؟؟؟ smile024
قانون لنز میگه که در موقع تغییر جریان یک ولتاژ دو سر سلف ایجاد میشه که مقدارشv=L(dI/dt و جریانی میسازه که با عامل بوجود آورندش مخالفت میکنه اگه میخوای تا این قانونو برات اثبات کنم(همون چیزی که شما قبول نداشتید و میگفتید که دو سر سلف ولتاژی وجود نداره)
smile058 smile058 یا کلا از قانون اهم خبر نداری یا مفاهیمو بشدت قاطی کردی.
تو هر حالتی جریان تابع میدان الکتریکیه smile072
آره قانون اهم رو قاطی کردم وای چه پیچیدن smile055 smile021
منظور من تبدیل توان بود که به وسیله اصطلاح های فنی گفتم شما متوجه نشدید
P=IV درسته
خوب اگه توان ما تغییر نکنه ولی به وسیله یک عامل(که در بالا سلف بود)یکی از پارامتر هاش کم بشه(که در بالا جریان کم شد)نتیجه میگیریم که ا.ن یکی پارامتر دیگه باید زیاد شده باشه که به اصطلاح میگن تبدیل جریان به ولتاژ یا تبدیل ولتاژ به جریان
دقیقا مثل رابطه توان مکانیکی که در توان ثابت اگه قدرت بره بالا سرعت کم میشه و اگه سرعت زیاد شه قدرت کم میشه P=tW
پس فکر کردی کار گیر بکس ماشین چیه؟؟تبدیل سرعت به قدرت یا بالعکس
پس به نظرتون کار ترانس توی نیروگاه چیه؟؟همین تبدیل ولتاژ به جریان یا بالکسه
ربطش اینه که وقتی کلید بسته میشه:
1-بر اثر جریان ایجاد شده، یک میدان مغناطیسی القایی ایجاد میشه که قبلا اونجا نبود.
2- dB/dt (مشتق میدان میدان مغناطیسی القایی نسبت به زمان) مخالف صفر و بزرگتر از صفره.
3- طبق قانون فارادی این میدان متغیر مغناطیسی سبب ایجاد یک میدان الکتریکی القایی در مدار میشه.(اینجا میدان الکتریکی ناپایستار میشه) smile072
اینم که حرف بیربطیه
شما کلا یکی از حرفاتو دلیل و مدرک برای من ثابت کن تا قبول کنم
اگه متوجه حرفام نمیشید بگید تا با فرمول براتون ثابت کنم
در ضمن:
با طرح این سوال،میخواستم نظرتو بدونم تا وارد بحث های پیچیده تر بشیم. smile124
برو تا بریم تو کارش smile021

موفق باشید smile072 smile072 smile072 smile072

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

آره قانون اهم رو قاطی کردم وای چه پیچیدن
P=IV درسته
خوب اگه توان ما تغییر نکنه ولی به وسیله یک عامل(که در بالا سلف بود)یکی از پارامتر هاش کم بشه(که در بالا جریان کم شد)نتیجه میگیریم که ا.ن یکی پارامتر دیگه باید زیاد شده باشه که به اصطلاح میگن تبدیل جریان به ولتاژ یا تبدیل ولتاژ به جریان
دقیقا مثل رابطه توان مکانیکی که در توان ثابت اگه قدرت بره بالا سرعت کم میشه و اگه سرعت زیاد شه قدرت کم میشه P=tW
شما یعنی واقعا از قانون لنز هیچی نمیدونی؟؟؟؟؟
قانون لنز میگه که در موقع تغییر جریان یک ولتاژ دو سر سلف ایجاد میشه که مقدارشv=L(dI/dt و جریانی میسازه که با عامل بوجود آورندش مخالفت میکنه اگه میخوای تا این قانونو برات اثبات کنم(همون چیزی که شما قبول نداشتید و میگفتید که دو سر سلف ولتاژی وجود نداره)
smile058 smile058 smile058
این حرفات نشون میده واقعا قانونها رو قاطی کردی.(سربسته یه چیزایی میدونی ولی نه کاملا)
حرفهام رو با منبع میارم تا حرفی توش نباشه!!!
قانون لنز به تعریف ویکی پدیا:
"بر اساس این قانون جهت جریان القا شده همواره بر خلاف جهت نیروی القاگر می‌باشد. این قانون را می‌توان به عنوان نمونه‌ای از قانون سوم نیوتن نیز عنوان کرد."
این قانون در مورد میدان های القایی بحث میکنه نه سلف!!!
اینم که حرف بیربطیه
انشا الله اگه بزرگتر شدی اومدی دانشگاه خودت متوجه میشی. smile072
ولی اگه مدرک میخوای همون pdf که گزاشتم بسه.
habibonline نوشته شده:سلام
آقا هرکی هر جور سوال در مورد برق داره بپرسه تا جوابش بدم smile015
اینجوری که تو نوشتی گفتم واقعا یه چیزایی بلدی.
ولی وقتی به جای بار مثبت از واژه حفره استفاده کردی فهمیدم بچه راهنمایی یا دبیرستانی هستی و همینجوری یک چیزی گفتی .
.........................
ولی این آخری رو خوب اومدی.
شب به خیر

نمایه کاربر
habibonline

تماس:

پست توسط habibonline »

Yellow Rose نوشته شده:
آره قانون اهم رو قاطی کردم وای چه پیچیدن
P=IV درسته
شما یعنی واقعا از قانون لنز هیچی نمیدونی؟؟؟؟؟
این حرفات نشون میده واقعا قانونها رو قاطی کردی.(سربسته یه چیزایی میدونی ولی نه کاملا)
"بر اساس این قانون جهت جریان القا شده همواره بر خلاف جهت نیروی القاگر می‌باشد. این قانون را می‌توان به عنوان نمونه‌ای از قانون سوم نیوتن نیز عنوان کرد."
اینم که حرف بیربطیه
انشا الله اگه بزرگتر شدی اومدی دانشگاه خودت متوجه میشی. smile072
ولی اگه مدرک میخوای همون pdf که گزاشتم بسه.
habibonline نوشته شده:سلام
آقا هرکی هر جور سوال در مورد برق داره بپرسه تا جوابش بدم smile015
اینجوری که تو نوشتی گفتم واقعا یه چیزایی بلدی.
ولی وقتی به جای بار مثبت از واژه حفره استفاده کردی فهمیدم بچه راهنمایی یا دبیرستانی هستی و همینجوری یک چیزی گفتی .
.........................
ولی این آخری رو خوب اومدی.
شب به خیر
باشه شما راست میگی smile055
ولی وقتی به جای بار مثبت از واژه حفره استفاده کردی فهمیدم بچه راهنمایی یا دبیرستانی هستی و همینجوری یک چیزی گفتی
عزیز من ، من تا چند ماه دیگه میرم برای کارشناسی
تو کتاب های نشلسکی رو بخون منظور از حفره هارو متوجه میشی
اصلا هیچ ربطی به سلف نداره که خودتو عزیت نکن smile055
خود القایی سلف هم که کشکه
مقاومت راکتیو سلف هم که الکیه لابد smile015
تغییر تدریجی جریان توی مدار RL هم مزخرفه
ثابت زمانیه سلف هم دروغه
هااااا smile058 smile058 smile058
من اگه حرفی میزنم برات اثباتشم میتونم بکنم
شما همینو برای من با فرمول ثابت کن نه این که برو تو اینترنت یه سرچ بزن از تو ویکیپدیا برای من مطلب بزار
راستی شما چقدر برق بلدید؟؟در حد دبیرستان هست smile055
شب شما هم بخیر

pedar

پست توسط pedar »

it is intersting guys

نمایه کاربر
habibonline

تماس:

پست توسط habibonline »

نمیخواستم به این مسخره بازیها و رو کم کنی ها ختم بشه ولی انگار خودت میخوای
عزیز من برای من لینک ویکی پیدا نگذار
حداقل چیزی رو که میپرونی یکم روش تحقیق کن
بفرما یکم راجع به خود القایی بخون سوادت بره بالا
از ویکیپدیا بگذارم بهت ثابت میشه??
فقط اگه دوباره میخوای مخالفت کنی لطفا با دلیل نه همینطور الکی
fa.m.wikipedia.org/wiki/خودالقایی

سنجاقک

سپاس: 11

پست توسط سنجاقک »

اول مرسی از معرفی اون سایت خوب
بعد اینی که گفتید متوجه نشدم
درسته که بار ها در سطحند ولی نیروی الکترو استاتیکشون حجمیه
در ضمن روی سئوال اولم نظری ندارید؟؟
چرا بعد از این که رسانا مثلا کره) را در یک میدان یکنواخت گذاشتیم و بار آزاد آن به سطح آن رفت ; رسانا تبدیل به دی الکتریک نمی شود؟

dusty

پست توسط dusty »

habibonline نوشته شده:نمیخواستم به این مسخره بازیها و رو کم کنی ها ختم بشه ولی انگار خودت میخوای
عزیز من برای من لینک ویکی پیدا نگذار
حداقل چیزی رو که میپرونی یکم روش تحقیق کن
بفرما یکم راجع به خود القایی بخون سوادت بره بالا
از ویکیپدیا بگذارم بهت ثابت میشه??
فقط اگه دوباره میخوای مخالفت کنی لطفا با دلیل نه همینطور الکی
fa.m.wikipedia.org/wiki/خودالقایی
اولا : اینجا به جز شما کسی قصد رو کم کنی و مسخره بازی نداره، شما گفتید سوالاتون رو بپرسید ولی به جای جواب دادن به سوال مدام تفره میرید که نشون میده حرف شما سرکاریه smile072
دوما : من اگه جایی متوجه بشم که اشتباه کنم، اشتباهمو قبول می کنم نه اینکه مثل شما اونو توجیه کنم smile072
سوما: همون منبعیو که گزاشتی به صورت کامل بخون، خودت متوجه اشتباهت میشی.
smile072 smile124 smile072

dusty

پست توسط dusty »

عزیز من ، من تا چند ماه دیگه میرم برای کارشناسی
تو کتاب های نشلسکی رو بخون منظور از حفره هارو متوجه میشی
آقای کارشناس، نشلسکی کتاب الکترونیکه نه الکتریسیته و مغناطیس!!
اساس کتاب درباره نیمرساناها هستش نه رساناها.
برای توجیه خاصیت نیمه رسانایی مواد از نظریه رسانش نواری استفاده کرده.
اون حفره ها در نظریه رسانش نواری در مورد نیمرساناها توجیه داره نه رسانا.
منبع: کتاب فیزیک پیش دانشگاهی -- رشته ریاضی -- فصل آخر کتاب
تو اینترنت هم یه سرچی کنی خوبه smile072

اصلا هیچ ربطی به سلف نداره که خودتو عزیت نکن
خود القایی سلف هم که کشکه smile055
مقاومت راکتیو سلف هم که الکیه لابد
تغییر تدریجی جریان توی مدار RL هم مزخرفه smile015
ثابت زمانیه سلف هم دروغه
هااااا smile058 smile058 smile058
ربطش با قانون فارادی و آمپر-ماکسول مشخص میشه smile072
یه بار دیگه مطلبیو که نوشتم بخون شاید متوجه شدی.
ربطش اینه که وقتی کلید بسته میشه:
1-بر اثر جریان ایجاد شده، یک میدان مغناطیسی القایی ایجاد میشه که قبلا اونجا نبود.
2- dB/dt (مشتق میدان میدان مغناطیسی القایی نسبت به زمان) مخالف صفر و بزرگتر از صفره.
3- طبق قانون فارادی این میدان متغیر مغناطیسی سبب ایجاد یک میدان الکتریکی القایی در مدار میشه.(اینجا میدان الکتریکی ناپایستار میشه)
منبع:هالیدی جلد 2 ویراست 8 smile072
....................................................................
من اگه حرفی میزنم برات اثباتشم میتونم بکنم
شما همینو برای من با فرمول ثابت کن نه این که برو تو اینترنت یه سرچ بزن از تو ویکیپدیا برای من مطلب بزار
راستی شما چقدر برق بلدید؟؟در حد دبیرستان هست smile055
smile058 smile058 تو با قانونهای الکترومفناطیس مشکل داری، بعد چجور میخوای پدیده های الکترومغناطیسیو توجیه کنی!!!!!!!!
این حرفت مثل حرف کسی میمونه که با قانونهای نیوتن مشکل داره، ولی همزمان میخواد پدیده های مکانیکی رو توجیه کنه!!
smile072
............................
خوبه خودت گفتی واسه حرفات مدرک و منبع بیار. smile072
............................
از روی احساسات جوابتو نمیدم ولی واقعا شما همون در حد دبیرستانشم مشکل داری smile072

dusty

پست توسط dusty »

چرا بعد از این که رسانا مثلا کره) را در یک میدان یکنواخت گذاشتیم و بار آزاد آن به سطح آن رفت ; رسانا تبدیل به دی الکتریک نمی شود؟
دوست عزیز نمیدونم درست متوجه حرفتون شدم یا نه.
ولی دی الکتریک در مورد نارساناها تعریف میشه نه رسانا ها،
وقتی یه دی الکتریک(نارسانا) در یک میدان الکتریکی یکنواخت قرار میگیره.
الکترون های اون ماده به این میدان واکنش نشون میدن و در خلاف جهت میدان حرکت میکنند. پس باعث میشه دو سر ماده که در میدان قرار داره بار جزیی ایجاد بشه، همین بارالقایی یه میدان الکتریکی دیگه تو ماده ایجاد میکنه.(جهت میدان الکتریکی القایی مخالف جهت میدان خارجیه).
ولی اینجا یه مسله ای وجود داره؛ اونم اینه که الکترون ها تا یه حدی میتونن از هسته دور بشن.
بنا بر اینکه اونا(الکترون ها) چقدر از هسته میتونن دور بشن شدت میدان القایی تفاوت داره.
همین تفاوت در شدت میدان القایی و در نتیجه تضعیف میدان الکتریکی داخل رسانا باعث به وجود آوردن ایده دی الکتریک شد.
ولی در رساناها موضوع فرق داره. الکترون ها آزادن یعنی پایبندی خیلی کمی به هسته دارن.
اگه رسانا در معرض میدان الکتریکی خارجی قرار بگیره, الکترون ها به میدان خارجی واکنش نشون میدن، ولی اینجا بر خلاف نارساناها الکترون ها هیچ محدودیتی برای حرکت ندارن، پس تا جایی که میتونن به میدان خارجی واکنش نشون میدن، اینجا هم میدان القایی تشکیل میشه ولی این میدان اینقدر رشد میکنه که جمع میدان در داخل رسانا(میدان اصلی+میدان القایی) صفر میشه.
اگه برای رسانا(مستقل از جنس رسانا) ثابت دی الکتریک رو حساب کنیم،کاپا برابر بینهایت میشه!!! که عبارت صحیحی نیست( چون ضریب دی الکتریک باید عددی قابل شمارش باشه).
بنابراین برای رسانا دی الکتریک تعریف نمیشه.
smile072 smile072 smile072

سنجاقک

پست توسط سنجاقک »

رسانا در معرض میدان الکتریکی خارجی قرار بگیره, الکترون ها به میدان خارجی واکنش نشون میدن، ولی اینجا بر خلاف نارساناها الکترون ها هیچ محدودیتی برای حرکت ندارن، پس تا جایی که میتونن به میدان خارجی واکنش نشون میدن
تا اینجا قبول که بارهای آزاد به سطح رسانا می روند
حرف من در اینجاست که همانطور که N2 قطیده می شه در اثز میدان مثلا Li نیز بعد از اونکه یک الکترونش به سطح رفت الکترون ها ی لیتیم مقداری از هسته دور بشن
حالا من می گم یا این اتفاق می افته یا نه
اگر نه چرا
و اگر جواب مثبت است که رسانا مون تبدیل به دی الکتریک می شه!!!!!!!!!!!!!!!
امیدوارم تونسته باشم منظورم برسونم

dusty

پست توسط dusty »

سنجاقک نوشته شده:
رسانا در معرض میدان الکتریکی خارجی قرار بگیره, الکترون ها به میدان خارجی واکنش نشون میدن، ولی اینجا بر خلاف نارساناها الکترون ها هیچ محدودیتی برای حرکت ندارن، پس تا جایی که میتونن به میدان خارجی واکنش نشون میدن
تا اینجا قبول که بارهای آزاد به سطح رسانا می روند
حرف من در اینجاست که همانطور که N2 قطیده می شه در اثز میدان مثلا Li نیز بعد از اونکه یک الکترونش به سطح رفت الکترون ها ی لیتیم مقداری از هسته دور بشن
حالا من می گم یا این اتفاق می افته یا نه
اگر نه چرا
و اگر جواب مثبت است که رسانا مون تبدیل به دی الکتریک می شه!!!!!!!!!!!!!!!
امیدوارم تونسته باشم منظورم برسونم
نه _ چون در رساناها قطبیت مانند آنچه که در نارسانا اتفاق میفته وجود نداره.
الکترون ها از هسته دور نمیشن چون میدانی رو احساس نمیکنند.
تو یه رساناهای واقعی اینجوری نیست اگه یک رسانا رو در میدان الکتریکی گزاشتیم، الکترون ها مثلا از وسط رسانا شروع به شارش به سمت سطح رسانا کنن!!!
البته سوالت درست نیست چون
رساناها بر خلاف نارساناها تشکیل یه شبکه(مجموعه) کامل از بارها رو میدن که باید کل انها رو با هم و بصورت یک مجموعه واحد مورد مطالعه قرار داد نه اینکه یه جزء رو از بقیه جدا کرد و بقیه قسمت ها رو به حساب نیاورد.
یک نکته دیگه که باید در نظر داشته باشی، اینه که مسله های میکروسکوپی رو با توضیح های ماکروسکوپی جواب ندی.
برای مثال از دید میکروسکوپی ما بارو گسسته در نظر میگیریم، حالا مسله(آزمایش ذهنی) زیر رو مطرح میکنیم:
یه کره فلزی داریم که در ابتدا خنثی است.بعد اون رو با بار یک الکترون (e-) باردار میکنیم.
سوال: آیا میدان الکتریکی در بیرون رسانا در همه جای ثابت است(فاصله از مرکز کره را ثابت در نظر میگیریم)؟اگر جواب مثبت است آیا بار درون رسانا قرار دارد یا روی سطح رسانا.
.....................................
از قانون گاوس میفهمیم که جواب سوال مثبه، ولی یه مشکل جدی پیش میاد، اگه بار اضافه(الکترون) رو یک نقطه(زره) بدونیم برای اینکه بار همه جا ثابت بمونه باید دقیقا وسط کره باشه، ولی این با قانون گاوس که میگه بار خالص داخل رسانا باید صفر باشه درتناقضه.
کلا برای اینکه جواب سوال مثبت باشه(که اگه منفی باشه شرط تقارن به هم میخوره). دو حالت وجود داره.
1-بار (الکترون اضافه) باید درست در وسط کره باشه.
2-الکترون اضافه باید به بینهایت ذره تبدیل شده باشه که این زره ها به صورت یک نواخت در سطح رسانا پخش بشن.

جواب 1 با قانون گاوس تناقض داره و جواب 2 با اصل گسسته بودن الکترون در تناقضه، ولی اشتباه کجا رخ داده؟
جواب:مشکل از اینجا رخ داده که ما یک سامانه "کره رسانا --- الکترون اضافه" را به صورت جدا از هم و با دید ماکروسکپی مورد بررسی قرار دادیم که اشتباه است. چون باید سامانه یکپارچه "کره رسانا ی دارای بار منفی e" و به صورت میکروسکپی مورد بررسی قرار گیرد.
اگه مساله رو به صورت میکروسکپی توضیح بدیم، به این نتیجه میرسیم که از دید ماکروسکوپی میتونیم از گسستگی بار چشمپوشی کرده و بار رو پیوسته در نظر بگیریم.
.......................................
سوالی که شما مطرح کردید مربوط به حوضه میکروسکوپی میشه که جوابش هم پیچیدس(من از این قسمت اطلاع زیادی ندارم) ولی با توجه به شواهد میشه گفت جواب سوال شما منفیه.
smile072 smile072 smile072

سنجاقک

پست توسط سنجاقک »

داداش خیلی ممنون از جوابی که دادای مرسی smile072 smile072
smile020

ارسال پست