ابر رسانا

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
ainstein

نام: میلاد کیمیاگر

محل اقامت: رشت

سپاس: 5

ابر رسانا

پست توسط ainstein »

با سلام خدمت دوستان گرامی، می خوام یک جسم رو روی هوا معلق نگه دارم ،نیاز به یک ابر رسانا دارم،کسی میتونه کمکم کنه که ابر رسانا رو از کجا بیارم؟
اصلا گیر میاد؟ smile029

parnian110

نام: علی پرنیان

سپاس: 2

Re: ابر رسانا

پست توسط parnian110 »

ابر رسانا معمولا در دما های خیلی پایین و سرد نزدیک صفر کلوین پیدا میشه ، هر فلزی هم میتونه توی دمای خیلی پایین ابر رسانا بشه ، بنا براین مثلا میتونید سرب یا نقره را در هلیم مایع نگه داری کنید بنظرم ابر رسانا بشه و تقریبا مقاومت صفر از خودش نشون بده

parnian110

نام: علی پرنیان

سپاس: 2

پست توسط parnian110 »

برای معلق نگه داشتن اتفاقا یک اسباب بازی هست که به کمک آهنربا ی چرخان روی یک صفحه آهنربایی معلق روی هوا میچرخه

shriat

پست توسط shriat »

سلام اتفاقا منم به چنین چیزی نیاز دارم اما برای وزنهی بالا حدود1000t

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

پست توسط ehsan.helli1 »

parnian110 نوشته شده:ابر رسانا معمولا در دما های خیلی پایین و سرد نزدیک صفر کلوین پیدا میشه ، هر فلزی هم میتونه توی دمای خیلی پایین ابر رسانا بشه ، بنا براین مثلا میتونید سرب یا نقره را در هلیم مایع نگه داری کنید بنظرم ابر رسانا بشه و تقریبا مقاومت صفر از خودش نشون بده
نه هر فلزی!

نمایه کاربر
asbe pir

نام: kind man

سپاس: 53

پست توسط asbe pir »

راستش فکر نکنم بتونی به راحتی شرایطش رو ایجاد کنی!شاید بتونی از چیزهای دیگه بغیر از ابررسانا کمک بگیری smile072
try not to become a man of success,but rather try to become a man of value
facebook.com/iranscienceclub

sqr

نام: پویان شفیعی

سپاس: 8

پست توسط sqr »

سلام این مطالب را در کتاب فیزیک پیش دانشگاهی خوندم.
ابررساناهای مختلف تا به حال کشف شده اند.در ابتدا دمای مورد نیاز برای ابررسانا شدن خیلی پایین بود ولی با گذشت زمان ابررساناهایی پیدا شدند که در دماهای بالاتر هم این خاصیت را داشتند.در زیر لیستی از این ابر رساناها با دمای مورد نیازش بر حسب کلوین میگذارم.
(T(k
Zn 0.88
Al 1.19
Sn 3.72
Hg 4.15
Nb 9.46
Nb3Ge 23.2
YBa2Cu3O7 90
Ti-Ba-Ca-Cu-O 125
HgBa2Ca2Cu3Ox 135
بسیاری از این ترکبیات در شرایط خاصی تهیه میشوند و همانطور که مشاهده میکنید ممکن است آلیاژی از جندین فلز باشkد.برای سرد کردن ترکیب هایی با دمای بیشتر از 77کلوین میتوان از ازت مایع استفاده کرد که نه گران است و نه کمیاب.
ولی تا اونجا که من می دانم برای معلق کردن اجسام از سیم های معمولی نیز میتوان استفاده کرد با این تفاوت که مقدار کافی انرژی الکتریکی در دسترس باشد.ولی مزیت ابر رسانا ها در این است که دیگر توانی به گرما تبدیل نمیشود و بدون نیاز به منبع برق میتوان از آن بهره برد .

ارسال پست