باز کردن پیچ با پیچ گوشتی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
ehsan.m1354

سپاس: 26

Re: باز کردن پیچ با پیچ گوشتی

پست توسط ehsan.m1354 »

mmeftahpour نوشته شده:
f\با سلام و احترام
در فرمول f=ma بنده می گویم که m تنها تاثیری که دارد مقاومت در برابر نیروست و این مسئله از نظر من کاملا شفاف است ولی چنانچه از نظر شما صحیح نیست مثالی بیاورید که m تاثیر دیگری غیر از مقاومت در برابر نیرو انجام می دهد

من می گویم باید فرمولتان شفاف و قابل محاسبه باشد. فرض کنید اهرمی داریم بدون جرم و نیروی مقاوم 10 نیوتن با فاصله 1 متر تا تکیه گاه . اگر فاصله بازوی محرک 2 متر باشد. مقدار عددی نیروی محرک ، m و a را بیان بفرمائید.

====================================================
با سلام و احترام
اولا سئوال بنده را بجای جواب با سئوال عنوان کردین
دوما در مورد پاسخ به سئوال شما باید بگم که همانطور که می دانید هر مقدار نیرویی را که شما در بازوی اهرم وارد کنید موجب حرکتی در طرف مقابل خواهد شد.
شما بفرمایید که با چه شتابی میخواین طرف دیگر اهرم حرکت کنه تا مقدار نیروی لازم برای به حرکت درآوردن در بازوی اهرم را بدست آوریم.

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

You-See نوشته شده:کسی حرفی از سرعت ثابت زد؟؟
مگر می شه در لحظه اولیه که سرعت صفره در مقایسه با لحظات بعدش که سرعت داریم، شتاب بوجود نیاد؟
من ادامه نمی دم بحث رو.
روز خوش

=====================================
با سلام و احترام
دوست عزیز شما استدلالتان درست است ولی ناراحت شدنتان و ادامه ندادنتان نادرست است
باتشکر

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

You-See نوشته شده:شتاب زاویه ای داریم، ولی در هر دو طرف برابره. این شتاب خطیه که برابر نیست.
من فکر می کنم عمدی پشت قضیه هست!

======================
با سلام و احترام
خط اول را فهمیدم و درست است
ولی خط دوم ( من فکر می کنم عمدی پشت قضیه هست ) را نمی فهمم لطفا توضیح دهید.
باتشکر

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

mmeftahpour نوشته شده:باسلام
1. استاتیک در مورد سکون نیست - اگر سرعت خطی و زاوبه ایی تمام اجزا ثابت باشد ، فوانین استاتیک برقرار است. (در مورد قرقره سرعت خطی و در مورد پیچ گوشتی ؛ چرخ دنده و اهرم سرعت زاویه ایی ثابت است)
2. فیزیک یک واقعیت بیرونی نیست بلکه توصیفی است که شما از واقعیت بیرونی می کنید. اینکه می گویید مثلا [ مقدار m ( بخوانید مقاومت در برابر نیرو) ] را باید شفاف تعریف کنید وگرنه با همین استدلال می توان گفت معادله F=Kx صادق است و K مقاومت در برابر نیرو.
باید پارامترهاتون (توصیف ریاضی واقعیت بیرونی) شفاف باشد تا بتوان با آن واقعیت بیرونی را ارزیابی کرد. توصیف نیوتنی جهان کاملا فرمول بندی شده است و به همین دلیل است که یک تئوری کامل است می توان انحرافاتش رو با واقعیت بیرونی مشاهده کرد و با تئوری بهتر (نسبیت) جایگزین کرد.
اگر می خواهید راجع به تئوریتون صحبت کنیم بصورت شفاف معادلتون رو بگین تا با هم بحث کنیم.

=========================================
با سلام و احترام
نقل داستانی از حمله مغولان در اینجا خالی از لطف نیست
گفته اند وقتی مغولان به ایران حمله کردند ایرانیان چنان از هیبت مغولان ترسیدند که زمانی یه مغول به چند مرد ایرانی برخورد می کند و به آنان می گوید که در حال سجده قرار گیرید و چنانچه سر برگردانید گردن شما را خواهم زد چند مرد ایرانی در حال سجده قرار میگیرند و مغول به کار خود می رود و ظاهرا بعد از غروب افتاب بر می گردد و هیچکدام از ترس گردن زدن با وجود رفتن مرد مغول جرئت بلند شدن پیدا نکرده بودند.
داستان فوق مربوط به سلطه فیزیکی مغولان ( با شمشیر) بر سر ایرانیان بود ولیکن من احساس می کنم که سلطه فکری نیوتن نیز بر ما چنین است که حتی تغییر معادله نیوتن که هیچ جرئت بکار بردن فرمولش در جای دیگر را نیز نداریم.( البته این فقط یک مثال است)
و من ثابت می کنم که این ترس از کاری که ایرانیان قدیم از ترس مغولان انجام دادن نیز بدتر است
چرا که چرخش فکری ( همانند چرخش سر در حمله مرد مغول) در فرمول نیوتن باعث مرگ هیچدام از ما نمی شود
دوما اگر مرد مغول چندساعتی معرکه را ترک کرد نیوتن چندصدسال است که در میان ما نیست
سوما نیوتن هیچدام از ما را از چرخش فکری نهی نکرد
البته دوستان بهشون بر نخوره همه ما ایرانی هستیم و باید برای رسیدن به قله های علمی تلاش کنیم
ذکر دو مطلب را نیز خالی از لطف نمی دانم
1- در رساله «ميهمانى » سقراط از قول زنى به نام «ديوتيما» چنين حكايت مى كند: كسى كه اعتقاد درستى داشته باشد ولى نتواند علل و دلايل درستى آن را بيان كند اين حالت نه دانائى است و نه نادانى. دانائى نيست زيرا شناسائى بى وقوف به علل امكان پذير نيست، نادانى هم نيست چون كسى كه حقيقت را دريافته است نمى توان او را نادان شمرد پس اعتقاد درست مرحله اى است ميان دانائى و نادانى. (ميهمانى ,Symposium 202)
2- انیشتین می گوید اگر مسئله ای را بتوانید به مادربزرگ خود یاد دهید انگاه خود نیز مسئله را فهمیده اید

نمایه کاربر
mmeftahpour

نام: مسعود مفتاح پور

سپاس: 394

پست توسط mmeftahpour »

باسلام ببخشید اگر سوالتان را با سئوال جواب دادم.
دوما در مورد پاسخ به سئوال شما باید بگم که همانطور که می دانید هر مقدار نیرویی را که شما در بازوی اهرم وارد کنید موجب حرکتی در طرف مقابل خواهد شد.
شما بفرمایید که با چه شتابی میخواین طرف دیگر اهرم حرکت کنه تا مقدار نیروی لازم برای به حرکت درآوردن در بازوی اهرم را بدست آوریم

شتاب حرکت طرف دوم صفر است.(ممکن است این تصور پیش بیاد اگر شتاب طرف دوم صفر باشد ؛ اصلا جسم تکان نمی خورد. شما در نظر بگیرید که برای 0.1 ثانیه جسم باشتاب حرکت کرده و به سرعت خاصی رسیده و بعد از آن با سرعت ثابت به حرکت خود ادامه داده است. ما میزان نیرو محرک را در بازه زمانی بعد از 0.1 ثانیه می خواهیم حساب کنیم ).

در ضمن اونچه در مورد فیزیک و واقعیت بیرونی گفتم به تعریف فیزیک برمیگرده تا به نیوتن یا نظریه خاصی

نمایه کاربر
خروش

سپاس: 2067

پست توسط خروش »

همچندیِ جنبش (معادله حرکت) نیوتن برابر است با:

Newtonsche Bewegungsgleichung.jpg

یا به سبک نیوتن:
تصویر

تصویر را لئونارد اویلر در سال ١۷۵۰ نوشت
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
گفتم به شیخ شهر كه كارت ریاست، گفت
آنكس كه شیخ هست و ریاكار نیست، كیست

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

ناراحتی بنده و استفاده از کلمه "عمد" به دلیل این بود که حوصله ادامه بحث رو دیگه نداشتم، چون باید از خشت اول داستان رو تعریف کنم و با توجه به بحث های مشابهی که داشتم احتمال دادم کار به زیر سوال بردن خود اصول هم برسه، و بحث حالت فلسفی پیدا کنه نه تجربی.
به هر جهت دوستان ادامه بدند ما استفاده می کنیم.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

You-See نوشته شده:ناراحتی بنده و استفاده از کلمه "عمد" به دلیل این بود که حوصله ادامه بحث رو دیگه نداشتم، چون باید از خشت اول داستان رو تعریف کنم و با توجه به بحث های مشابهی که داشتم احتمال دادم کار به زیر سوال بردن خود اصول هم برسه، و بحث حالت فلسفی پیدا کنه نه تجربی.
به هر جهت دوستان ادامه بدند ما استفاده می کنیم.

======================================
با سلام و احترام
اینکه باید از خشت اول داستان رو تعریف کنید بدلیل این است که ما مسئله رو از اول نفهمیدم و فقط به حافظه سپردیم و چنانچه از اول مسئله ای رو موشکافی کنیم و موجب فهم ما از مسئله بشود اکثر مسائل حل خواهد شد.
دوما بحث های مشابهی که می فرمایید که به حالت فلسفی رسیده است اکثر مربوط به فیزیک مدرن است ( نسبیت و مکانیک کوانتوم ) تقریبا در فیزیک کلاسیک نیوتنی من در اینجا بحث فلسفی تا کنون ندیده ام که موجب نگرانی شما بشود. همینکه اکثر دوستان به بحث ( حرکات گردشی ) بی توجه هستند یعنی اینکه به فلسفه کشیده نمی شود چون بحث های فلسفی در اینجا طرفداران زیادی دارد بهر حال از حسن توجه شما کمال تشکر را دارم

نمایه کاربر
ehsan.m1354

پست توسط ehsan.m1354 »

mmeftahpour نوشته شده:باسلام ببخشید اگر سوالتان را با سئوال جواب دادم.
شما بفرمایید که با چه شتابی میخواین طرف دیگر اهرم حرکت کنه تا مقدار نیروی لازم برای به حرکت درآوردن در بازوی اهرم را بدست آوریم

شتاب حرکت طرف دوم صفر است.(ممکن است این تصور پیش بیاد اگر شتاب طرف دوم صفر باشد ؛ اصلا جسم تکان نمی خورد. شما در نظر بگیرید که برای 0.1 ثانیه جسم باشتاب حرکت کرده و به سرعت خاصی رسیده و بعد از آن با سرعت ثابت به حرکت خود ادامه داده است. ما میزان نیرو محرک را در بازه زمانی بعد از 0.1 ثانیه می خواهیم حساب کنیم ).

در ضمن اونچه در مورد فیزیک و واقعیت بیرونی گفتم به تعریف فیزیک برمیگرده تا به نیوتن یا نظریه خاصی

==================================================================
با سلام و احترام
با عرض پوزش هیچ کدام از مطالب شما را صادقانه بگم نفهمیدم اگر از دوستان کسی میتونه مطالب شما را برای بنده به زبان ساده تشریح کنه ممنون خواهم شد

ارسال پست