چرا e= 1.6*10^-19 می باشد؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
poria

محل اقامت: تهران

سپاس: 26

چرا e= 1.6*10^-19 می باشد؟

پست توسط poria »

سلام دوستان smile072
چرا e= 1.6*10^-19 می باشد؟ smile042 smile042
با تشکر smile039
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY شنبه ۱۳۹۳/۶/۸ - ۲۱:۱۱, ویرایش شده کلا 1 بار
دلیل: عنوان

نمایه کاربر
dornalar

سپاس: 50

Re: e

پست توسط dornalar »

از استادمون که میپرسیدیم میگف هر عددی غیر از این بود شما باز بهش گیر میدادید smile039
در کل به ذرات بنیادین برمیگرده دلیلش
البته فکر نکنید که این عدد یه عدد شانسیه و اتفاقی نمی افتاد اگه عدد دیگه ای بود
مطمئنا این چنین جزئیات در خلقت جزو شگفتی های افرینش و قدرت خداست
و من برای زندگی تو را بهانه میکنم...

my page: dornalar.blogfa.com

Vita

سپاس: 288

Re: e

پست توسط Vita »

این عدد اندازه ی بار الکترون یا بار پایه است. رابرت میلیکان با انجام این آزمایش تونست محاسبش کنه:

http://www.daneshju.ir/forum/f549/t40676.html

من خودم بلد نیستم توضیح بدم >_____<

ولی اگه پرسشت فلسفیه و می خوای بدونی چرا مثلاً یه مقدار دیگه نیست من بازم نمی دونم >_____<

نمایه کاربر
Amir75

سپاس: 78

Re: چرا e= 1.6*10^-19 می باشد؟

پست توسط Amir75 »

من خودم تو لزمایشگاه فیزیک جدید,با محاسبه ی حداقل,۳۰تا رسیدم,ولی به عدد دقیقش نه
ولی استادمون,تو ازمایشگاه دانشگاه تهران با ۳۰۰با بررسی قطره روغن,تونست برسه,
تو ازمایشگاه یع دستگاهی هست که مشابه دستگاهی که میلیکان,طراحی کرده بود
به این دستگاه یه کرنومتر وصل, و بعدیه شاخص هم داره,که وقتی قطره فشانو فشار می دیم,قطره های ریز میان,تو محفظه,اونوقت این قطره ها حرکت می کنت,یه قطره رو در نظر می گیری,و مدت زمانی که با کرنومتر اندازه نی گیریم طی یه مسافت مشخصی,بعد از روی زمان و مسافت,سرعت بدست میاد,بالبته این ازمایشو برا یه تعداد قطره,در ولتاژ مشخص انجام می دیم,
بعد یه ولتاژ دیگه باز همینکارو تکرار می کنیم,
از روی روابط محاسباتی میلیکان,بارش الکترون بدست میاد
امیدواری به خداوند، ارزشمندترین چیزها و نردبان عزت است. "امام جواد(ع)"

سرگشته بودن در وادی امید، بهتر از بدبینی است. "ویل دورانت"

نمایه کاربر
mrfane

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

این عدد مفهوم خاصی ندارد. ما واحد کولن را طوری تعریف کرده ایم که فلان قدر برابر بار الکترون باشد. تعریف واحد کولن به تعریف واحد نیوتن (برای نیرو) بر می گردد. تعریف واحد نیوتن به تعریف واحد کیلوگرم (برای جرم) بر می گردد که کاملا قراردادی و دلبخواهی است. یعنی دانشمندان یک پارسنگ را برداشته اند و قرار گذاشته اند: «از این به بعد به این می گوییم 1 کیلوگرم!»
پس قاعدتا کسانی که از واحدهای انگلیسی استفاده می کنند، عدد دیگری را برای توصیف بار اکترون استفاده می کنند. (البته واحد آنها هم کولن نیست)(*)

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

مفهوم خاصی نداره؟!!
بار الکتریکی یک ثابت بنیادی برای طبیعته، تغییر در اندازه اون یعنی تغییر کل فیزیک.
این که با چه واحدی اندازه بگیرم مهم نیست؛ شما اگه قد خودتون رو با اینچ ، سانتی‌متر ، سال نوری یا هر واحد دیگه ای اندازه بگیرید اعداد مخطلفی بدست میارید ولی قدتان همچنان ثابت و بدن تغییره.
برای بار هم همین طوره؛ یک ثابت طبیعی و دارای اندازه ثابته، با تغییر مقیاس مقدار اون عوض نمیشه.

نمایه کاربر
خروش

سپاس: 2067

پست توسط خروش »

poria نوشته شده:سلام دوستان smile072
چرا e= 1.6*10^-19 می باشد؟ smile042 smile042
با تشکر smile039

در فیزیک بویژه در رشته های مهندسی:
یکان/واحد را هیچگاه فراموش نکنید!

تصویر
----
برخی از دبیران و استادان می‌پرسند و زیرش می نویسند:
19- ^ 10 * 1.6 سیب زمینی؟
گفتم به شیخ شهر كه كارت ریاست، گفت
آنكس كه شیخ هست و ریاكار نیست، كیست

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

خروش نوشته شده:در فیزیک بویژه در رشته های مهندسی:
یکان/واحد را هیچگاه فراموش نکنید!

بله، بسیار مهم هست. به طور مثال در سیستم ِ اندازه گیری استونی، و سیستم اندازه گیری اتمی ِ هارتری، مقدار بار ِ الکترون، 1 هست.
مطمئن نیستم، امّا فکر میکنم تنها همین دو سیستم اند که در الکترواستاتیک بر اساس ِ بار الکتریکی ِ الکترون، ساخته شده اند. (یعنی بار الکترون در آنها 1 است)
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
شال.خاکستری

سپاس: 4

پست توسط شال.خاکستری »

همانطور که کاربر vita گفتند این عدد مقدار بار الکتریکی الکترون است که توسط رابرت میلیکان اندازه گیری شد.
میلیکان قطرات روغن کروی شکل، که به کمک اشعه ایکس دارای بار الکتریکی شده بودند را در یک میدان الکتریکی که صفحات آن به طور افقی قرار گرفته بودند وارد کرد.
یک بار بدون جریان الکتریسیته و بار دیگر با جریان الکتریسیته سرعت قطرات روغن را اندازه گرفت و از 2 رابطه ای که بدست آورده بود توانست مقدار بار الکتریکی الکترون را اندازه بگیرد.میلیکان کوچکترین مقدار را برای الکترون 19-^10*1.6 کولن اندازه گرفت که مقدار های دیگر بدست آمده برای بار الکترون مضرب صحیحی از این مقدار بوددند.

نمایه کاربر
شال.خاکستری

سپاس: 4

پست توسط شال.خاکستری »

mrfane نوشته شده:این عدد مفهوم خاصی ندارد. ما واحد کولن را طوری تعریف کرده ایم که فلان قدر برابر بار الکترون باشد. تعریف واحد کولن به تعریف واحد نیوتن (برای نیرو) بر می گردد. تعریف واحد نیوتن به تعریف واحد کیلوگرم (برای جرم) بر می گردد که کاملا قراردادی و دلبخواهی است. یعنی دانشمندان یک پارسنگ را برداشته اند و قرار گذاشته اند: «از این به بعد به این می گوییم 1 کیلوگرم!»
پس قاعدتا کسانی که از واحدهای انگلیسی استفاده می کنند، عدد دیگری را برای توصیف بار اکترون استفاده می کنند. (البته واحد آنها هم کولن نیست)(*)

مگه می شه؟!
خب اگه یکی یه پاره سنگ برداره بگه این یک کیلو گرمه بقیه چی جوری دقیقا مثل همون پاره سنگ رو بردارن که یه کیلو گرم رو داشته باشن:|
من قبول دارم قرار دادیه ولی باید یه چیزی باشه که دقیق همه جا بتونه یه گرم رو نشون بده smile024

نمایه کاربر
خروش

سپاس: 2067

پست توسط خروش »

در این گفتگو ها باید در نگر داشت که
e بار بنیادی ست. e از e در elementary charge بر گرفته شد.
بار الکتریکی کوانتی شده، بار کسری نداریم؛ ۰،۸ یا ١،٢ برابر e بار نداریم.(داستان کوارک ها چیز دیگر است)
کنون ١۸ ^ ١۰ * ۶،٢۴ تا بار بنیادی روی هم می شود یک کولن.

تصویر

Elementarladung.jpg
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
گفتم به شیخ شهر كه كارت ریاست، گفت
آنكس كه شیخ هست و ریاكار نیست، كیست

نمایه کاربر
mrfane

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

شال.خاکستری نوشته شده:
mrfane نوشته شده:این عدد مفهوم خاصی ندارد. ما واحد کولن را طوری تعریف کرده ایم که فلان قدر برابر بار الکترون باشد. تعریف واحد کولن به تعریف واحد نیوتن (برای نیرو) بر می گردد. تعریف واحد نیوتن به تعریف واحد کیلوگرم (برای جرم) بر می گردد که کاملا قراردادی و دلبخواهی است. یعنی دانشمندان یک پارسنگ را برداشته اند و قرار گذاشته اند: «از این به بعد به این می گوییم 1 کیلوگرم!»

مگه می شه؟!
خب اگه یکی یه پاره سنگ برداره بگه این یک کیلو گرمه بقیه چی جوری دقیقا مثل همون پاره سنگ رو بردارن که یه کیلو گرم رو داشته باشن:|
من قبول دارم قرار دادیه ولی باید یه چیزی باشه که دقیق همه جا بتونه یه گرم رو نشون بده smile024

هان؟ smile024
عرض کردم «پارسنگ» نه «پاره سنگ». پارسنگ یعنی وزنه ای با وزن مشخص که برای توزین در یک طرف ترازو می گذارند. پاره سنگ یعنی قلوه سنگ.
یک کیلوگرم قراردادی، از جنس آلیاژ خاصی درست شده (تا تصعید نداشته باشد) و در شرایط خاصی در فرانسه نگهداری می شود. و از روی آن چند نمونه کاملا مشابه ساخته و در مؤسسات تحقیقاتی قرار داده اند.
اما تاکید صحبت من روی قراردادی بودن همه این واحدها بود.

جالبش اینجاست که بعد از چند سال که رفته اند آن را وزن کرده اند، متوجه شده اند یک کیلو اندکی بیش از یک کیلو است! smile058
یعنی ما یک همچین دانشمندایی داریم! smile039
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

ارسال پست