چرا نمیتوان به دمای صفر مطلق دست یافت؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Persios

سپاس: 24

Re: چرا نمیتوان به دمای صفر مطلق دست یافت؟

پست توسط Persios »

موفق به تولید نخستین دمای مطلق منفی برای ذرات در حال حرکت شدیم که این دما به میزان حرکت اتم ها، انرژی جنبشی و انرژی پتانسیل آنها بستگی دارد.

پایین ترین سطح انرژی اون هم در حال حرکت؟!!!!!
چطور می تونه ذره ای درحال حرکت پایین ترین سطح انرژی رو داشته باشه؟!

pitersongvs

نام: وحید

سپاس: 7

پست توسط pitersongvs »

Persios نوشته شده:
موفق به تولید نخستین دمای مطلق منفی برای ذرات در حال حرکت شدیم که این دما به میزان حرکت اتم ها، انرژی جنبشی و انرژی پتانسیل آنها بستگی دارد.

پایین ترین سطح انرژی اون هم در حال حرکت؟!!!!!
چطور می تونه ذره ای درحال حرکت پایین ترین سطح انرژی رو داشته باشه؟!

بله در دو پست قبلی در مورد این صحبت کردم. پایین ترین سطح حرکت ذرات رو به عنوان ground state برای انرژی درونی اون ماده در نظر میگیرن. smile023
متنی که نوشتید از نظر تئوری ثابت نمیکنه که میشه به صفر مطلق رسید و درواقع به چیزی که من نوشتم ربطی نداره. و اینکه انرژی در صفر مطلق صفره رو من نگفتم.

بنده هم نگفتم شما گفتید! توی اون متن صحبت از این شده که در صفر مطلق هلیوم مایع میمونه. و همینطور ویبره داشتن ذرات در صفر کلوین.
در مورد رسیدن به دمای صفر کلوین از نظر تئوری توی پست بعدیش واضح تر صحبت کرده. همون متن ویکیپدیا.
اصلا یه چیز عجیب که حالا دیدم

جالب بود...اما منبع یه سایت خبریه.اگر بشه این رو تو ساینس پیدا کرد جالب تر میشه. نظر شما چیه در مورد این خبر؟
طبق همان لینکی که گذاشتم:

...اما چرا دست یافتن به دمای صفر مطلق غیرممکن است؟

مشکلی که با این لینک شما دارم اینه که مستدل نیست. در مورد صفر مطلق و کوانتوم صحبت میکنه و یه دفه میره سراغ عدم قطعیت هایزنبرگ و یه عکس میذاره از چگالش بوز-انیشتین!!! به شخصه درست نفهمیدمش.

Persios

پست توسط Persios »

به نظر من هم به صفر کلوین نمی شه رسید و از نظر کوانتومی غیر ممکنه
چطور می شه یک محیط حتی خالی رو از افت وخیز های انرژی دور کرد
درباره ی دستگاه های پیشرفته ای که برای این کار ساختن در لینک هم اشاره کرده بود از لیزر استفاده می کنند که ویدویی هم در یوتوب به نام سرد ترین نقطه ی کل کیهان هست که طرز کار دستگاه رو نشون می ده(البته عنوان سردترین نقطه ی کل کیهان از ابتدای انبساط جهان تا حالا کاملا درست است!)
طرز کار لیزر ها به طور خلاصه این گونه است که ابتدا گاز هلیم رو به دمای مشخصی می رسانند بعد مقدار نوسانات اتم رو در اون دما حساب می کنند سپس با فرکانس خاصی لیزر رو به اتم ها می تابانند که نوسانات اتم در نتیجه انرژی جنبشی و دمای اتم ها رو به شدت کاهش می ده ولی هیچ وقت به صفر نمی رسه

pitersongvs

پست توسط pitersongvs »

Persios نوشته شده:به نظر من هم به صفر کلوین نمی شه رسید و از نظر کوانتومی غیر ممکنه
چطور می شه یک محیط حتی خالی رو از افت وخیز های انرژی دور کرد
درباره ی دستگاه های پیشرفته ای که برای این کار ساختن در لینک هم اشاره کرده بود از لیزر استفاده می کنند که ویدویی هم در یوتوب به نام سرد ترین نقطه ی کل کیهان هست که طرز کار دستگاه رو نشون می ده(البته عنوان سردترین نقطه ی کل کیهان از ابتدای انبساط جهان تا حالا کاملا درست است!)
طرز کار لیزر ها به طور خلاصه این گونه است که ابتدا گاز هلیم رو به دمای مشخصی می رسانند بعد مقدار نوسانات اتم رو در اون دما حساب می کنند سپس با فرکانس خاصی لیزر رو به اتم ها می تابانند که نوسانات اتم در نتیجه انرژی جنبشی و دمای اتم ها رو به شدت کاهش می ده ولی هیچ وقت به صفر نمی رسه

با سلام...
ضمن احترام، دوست عزیز بنده گمان میکنم شما پست های من رو نخوندید. من در چند پست عرض کردم که نه نوسانات و نه انرژی درونی ماده در صفر مطلق صفر نیست.تا جایی هم که میشناختم با رفرنس حرف زدم. رسیدن به صفر مطلق ناقض فرمایشات جنابعالی نیست. و برای همین عرض میکنم که به لحاظ تئوری قابل دستیابیه.
البته خیلی خوشحال میشم که اگر اشتباه میکنم استدلال دوستان رو ببینم. smile072

Persios

پست توسط Persios »

pitersongvs نوشته شده:سلام دوستان..
با دیدن چن تا بحث علاقه مند شدم که من هم توی بحثای هوپا شرکت کنم،البته خیلی ساله این سایتو میشناسم.
خوب برم سراغ اصل مطلب
میخوام اینو بگم که نظر بعضی دوستان درباره صفر مطلق دچار کمی اشتباهه.که البته این اشتباه رو خیلی وقتا دبیر های فیزیک هم میکنن.
اینکه "صفر مطلق دماییه که در اون انرژی ماده برابر صفره...و به اون هم نمیشه رسید."
جفت این عبارت ها اشتباهه دوستای عزیزم.
صفر مطلق دماییه که اتم های هر ماده ای کمترین انرژی جنبشی خودشون رو دارن، اما هنوز هم جنبش دارن و یعنی انرژی صفر نیست.
به همین خاطر صفر کلوین کمترین دماییه که ممکنه بهش رسید. پایین تر از این نمیشه چون اتم ها کمتر جنبش نمیکنن. هرچند در عمل کاملا به این دما نرسیدن و البته خخیلی بهش نزدیک شدن تو آزمایشگاه.
منبع حرفام هم کتاب فیزیک فاینمن فصل atoms in motion. و میتونید به صفحه ویکی پدیا برای صفر مطلق هم مراجعه کنید.

الان متوجه شدم که این پست رو نخونده بودم!
به صفر مطلق می توان رسید چون به معنای انرژی صفر نیست

نمایه کاربر
آرژنا

نام: نسرین آذری

سپاس: 153

پست توسط آرژنا »

pitersongvs نوشته شده:در مورد صفر مطلق و کوانتوم صحبت میکنه و یه دفه میره سراغ عدم قطعیت هایزنبرگ و یه عکس میذاره از چگالش بوز-انیشتین!!! به شخصه درست نفهمیدمش

کمترین میزان جنبش و کمترین میزان انرژی مسلما مقدار خیلی کمیه. چطور با وجود عدم قطعیت میتونیم بگیم به این میزان سرعت حرکت رسیدیم؟
فرقی نمی کند گودال کوچک آبی باشی یا دریایی بیکران
زلال که باشی
آسمان در توست!

pitersongvs

پست توسط pitersongvs »

با عدم قطعیت در واقع ما نمیتونیم مقدار سرعت ذرات و مکان دقیقشون رو با هم بگیم. این مساله ناقض این نیست که ذرات بالاخره یه سرعتی دارند.
همونطور که عرض کردم بنده اصلا استدلالی که اون مقاله میگه رو متوجه نشدم. حرفاش خیلی قاطی پاتیه.
بحث ما الان سر یه چیزه..اینکه شما میگین دمای صفر مطلق قابل دستیابی نیست، من میگم هست..شما بفرمایید چرا؟ یعنی توضیح بدین
صفر مطلق فقط یه تعریف ترمودینامیکی در شرایط ایده آله. یعنی وقتی گاز کامل باشه.هیچ ماده ای تو همچین دمای کمی گاز کامل نیست.

نمایه کاربر
آرژنا

پست توسط آرژنا »

pitersongvs نوشته شده:با عدم قطعیت در واقع ما نمیتونیم مقدار سرعت ذرات و مکان دقیقشون رو با هم بگیم. این مساله ناقض این نیست که ذرات بالاخره یه سرعتی دارند.
همونطور که عرض کردم بنده اصلا استدلالی که اون مقاله میگه رو متوجه نشدم. حرفاش خیلی قاطی پاتیه.
بحث ما الان سر یه چیزه..اینکه شما میگین دمای صفر مطلق قابل دستیابی نیست، من میگم هست..شما بفرمایید چرا؟ یعنی توضیح بدین
صفر مطلق فقط یه تعریف ترمودینامیکی در شرایط ایده آله. یعنی وقتی گاز کامل باشه.هیچ ماده ای تو همچین دمای کمی گاز کامل نیست.

توی ویکی پدیا که اشاره کردید، میگه رسیدن به دمای کمتر از صفر مطلق امکان پذیر نیست. با توجه به این مطلب و اینکه اشاره کردید در صفر مطلق ذرات سرعت دارند و اینکه میشه به صفر مطلق رسید میشه بگید چرا به دمای منفی کلوین نمیشه رسید
درضمن قسمت آخر چیزی رو که نوشتید متوجه نشدم چرا بحث از گاز کامل کردید؟
زلال که باشی
آسمان در توست!

نمایه کاربر
Cartouche

سپاس: 957

پست توسط Cartouche »

اینکه به دمای های منفی کلوین، دست یابند، چندان هم عجیب نیست، این مورد سالهای زیادی است که از نظر تئوری انجام شده و فکر میکنم عملن هم قبلن چنین مواردی بوده. (در انرژی های بسیار بالا)
در جستار زیر من یک توضیحاتی راجع به اینکه چرا ناحیه ای نمیتواند دمایش صفر مطلق باشد و اینکه چطور میتوان با انرژی های بالا و دما های بالا به دمای منفی کلوین رسید دادم. (لابد تعجب کردید که گفتم با دمای های بالا به دمای منفی کلوین رسید!)
اگر درست و با حوصله بخوانید احتمالا متوجه این خواهید شد که چطور دما میتواند منفی باشد. (تنها چیزی که باید بدانید کمی راجع به توزیع ِ بولتزمان در مکانیک آماریست!)
اگر سوالی داشتید بپرسید.

viewtopic.php?f=1&t=28818&p=395100&hilit
دوای درد عاشق را کسی کو سهل پندارد

ز فکر آنان که در تدبیر درمانند در مانند

نمایه کاربر
آرژنا

پست توسط آرژنا »

Cartouche نوشته شده:اینکه به دمای های منفی کلوین، دست یابند، چندان هم عجیب نیست، این مورد سالهای زیادی است که از نظر تئوری انجام شده و فکر میکنم عملن هم قبلن چنین مواردی بوده. (در انرژی های بسیار بالا)
در جستار زیر من یک توضیحاتی راجع به اینکه چرا ناحیه ای نمیتواند دمایش صفر مطلق باشد و اینکه چطور میتوان با انرژی های بالا و دما های بالا به دمای منفی کلوین رسید دادم. (لابد تعجب کردید که گفتم با دمای های بالا به دمای منفی کلوین رسید!)
اگر درست و با حوصله بخوانید احتمالا متوجه این خواهید شد که چطور دما میتواند منفی باشد. (تنها چیزی که باید بدانید کمی راجع به توزیع ِ بولتزمان در مکانیک آماریست!)
اگر سوالی داشتید بپرسید.

viewtopic.php?f=1&t=28818&p=395100&hilit

ممنون
سوالم رو توی همون جستار قرار دادم smile072
زلال که باشی
آسمان در توست!

pitersongvs

پست توسط pitersongvs »

توضیح بسیار خوبی رو در تاپیک ذکر شده دادن...
فقط عرض کنم که تمام معادلات برای صفر مطلق با این فرض هست که گاز کامله و اتم ها برخوردی ندارن...هرچند در واقعیت این طور نیست.

نمایه کاربر
rezactive

نام: Reza Moghadam

سپاس: 2

پست توسط rezactive »

ارسال پست