تبدیل هیدروژن به پروتون و الکترون سازنده‌اش

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
AL550

عضویت : چهارشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۲ - ۱۶:۲۳


پست: 2تبدیل هیدروژن به پروتون و الکترون سازنده‌اش

پست توسط AL550 »

سلام دوستان یک ظرف پر از گاز هیدروژن دارم حالا میخوام به پروتون و الکترون سازنده اشون تبدیل کنم این هیدروژن ها رو بهترین و ساده ترین راه چه کاریه..و بعد از اینکه به پروتون و الکترون تبدیل شد اون گاز هیدروژن مورد نظر حالا به چه روشی پروتون و الکترون از هم جدا کنم در اون ظرف!؟ ممنونم smile072

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

عضویت : یک‌شنبه ۱۳۹۳/۵/۱۹ - ۱۹:۰۵


پست: 1114

سپاس: 737

جنسیت:

تماس:

Re: تبدیل هیدروژن به پروتون و الکترون سازنده اش

پست توسط You-See »

AL550 نوشته شده:
جمعه ۱۴۰۰/۳/۷ - ۰۳:۱۳
سلام دوستان یک ظرف پر از گاز هیدروژن دارم حالا میخوام به پروتون و الکترون سازنده اشون تبدیل کنم این هیدروژن ها رو بهترین و ساده ترین راه چه کاریه..و بعد از اینکه به پروتون و الکترون تبدیل شد اون گاز هیدروژن مورد نظر حالا به چه روشی پروتون و الکترون از هم جدا کنم در اون ظرف!؟ ممنونم smile072
سلام
همه اش نسبیه، با یونیزه کردنش می تونید این کارو کنید، ولی ولتاژ بالایی نیاز دارید، باز هم نمی تونید صددرصد جداسازی کنید، و به محض این که درون ظرف دیگه ای بریزید، پروتون ها الکترون اون ظرف رو می دزدن!!! برای نگهداریش هم نیروی الکتریکی قوی لازم دارید.
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: roham hesami

محل اقامت: Tehran -Qeytariyeh, Ketabi Street, 8 meters from Saba

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 749

سپاس: 434

جنسیت:

تماس:

Re: تبدیل هیدروژن به پروتون و الکترون سازنده‌اش

پست توسط rohamjpl »

بنابراین جوش هسته‌ای، واکنشی است که در آن دو یا چند اتم با یکدیگر ترکیب شده و عنصر جدیدی را ایجاد می‌کنند. اتم معمولی هیدروژن دارای یک پروتون و یک الکترون بوده خوب چگونه الکترون ها را از یک اتم هیدروژن حذف می کنید؟
سطح انرژی الکترون در اتم هیدروژن با -13.4 / (n ^ 2) eV شرح داده شده است. برای حذف الکترون از n = 3 (E = -13.4 / 9 eV) به n = بی نهایت (E = 0) حداقل انرژی = 0 - (- 13.4 / 9) eV = 13.4 / 9 eV نیاز دارد. از آنجا که این انرژی نیز انرژی فوتون است ، $E=-{\frac {1}{n^{2}}}{\frac {Z^{2}e^{2}}{2a_{0}}}=-{\frac {Z^{2}13.6eV}{n^{2}}}$چه اتفاقی می افتد که یک الکترون در یک اتم هیدروژن باشد؟
انرژی موجود در یک اتم هیدروژن به انرژی الکترون بستگی دارد. با تغییر سطح الکترون ، انرژی کاهش یافته و اتم فوتون ساطع می کند. فوتون با حرکت الکترون از سطح انرژی بالاتر به سطح انرژی پایین تر ساطع می شود.برای حذف کامل الکترون از هیدروژن چه مقدار انرژی لازم است؟
(شیمیدانان معمولاً از ژول استفاده می کنند ، در حالی که فیزیکدانان از الکترون ولت استفاده می کنند.) برای یک اتم هیدروژن ، متشکل از یک الکترون در مدار متصل به هسته یک پروتون ، انرژی یونیزاسیون 2.18 × 10−18 ژول (13.6 الکترون ولت) برای اجبار مورد نیاز است الکترون از کمترین سطح انرژی خود به طور کامل خارج از اتم است.
آیا می توان پروتون ها را از یک اتم خارج کرد؟
سوال: آیا می توانیم یک پروتون یا نوترون را از یک اتم حذف کنیم؟ بله ما می توانیم یک پروتون یا نوترون را از طریق هسته اتم با تأمین انرژی برابر یا بیشتر از انرژی تفکیک هسته ای که حذف می شود ، حذف کنیم.وقتی پروتون را از هیدروژن خارج می کنید چه اتفاقی می افتد؟
افزودن یا خارج كردن پروتون از هسته ، بار هسته را تغییر داده و عدد اتمی آن را تغییر می دهد. بنابراین ، افزودن یا از بین بردن پروتون ها از هسته ، عنصر آن اتم را تغییر می دهد! به عنوان مثال ، افزودن پروتون به هسته اتم هیدروژن ، اتم هلیوم ایجاد می کند.چگونه می توان یک پروتون را از یک اتم حذف کرد؟
ملاحظات تنها دو راهی که اتم ها پروتون را از دست می دهند ، پوسیدگی رادیواکتیو و شکافت هسته ای است. هر دو فرآیند فقط در اتمهایی رخ می دهد که دارای هسته های ناپایدار هستند. کاملاً شناخته شده است که رادیواکتیو به طور طبیعی و خود به خودی رخ می دهد
چه مقدار انرژی برای حذف پروتون از یک اتم مورد نیاز است؟
به عنوان مثال هسته هیدروژن 2 ، متشکل از یک پروتون و یک نوترون ، با تأمین انرژی 2.23 میلیون الکترون ولت (MeV) می تواند به طور کامل جدا شود. برعکس ، وقتی نوترون و پروتون که به آرامی در حال حرکت است با هم ترکیب می شوند و یک هسته هیدروژن-2 تشکیل می دهند ، 2.23 MeV به شکل تشعشع گاما آزاد می شود.آیا می توانید یک پروتون را حذف کنید؟
سوال: آیا می توانیم یک پروتون یا نوترون را از یک اتم حذف کنیم؟ بله ما می توانیم یک پروتون یا نوترون را از طریق هسته اتم با تأمین انرژی برابر یا بیشتر از انرژی تفکیک هسته ای که حذف می شود ، حذف کنیم.
آیا تابش یونیزه کننده می تواند باعث شود پروتون از یک اتم خارج شود؟
من درک می کنم که نور 100 نانومتر یا کمتر می تواند باعث خارج شدن الکترون از یک اتم و ایجاد یون شود.
آیا می تواند باعث خارج شدن پروتون از اتم شود؟ (این همچنین "یونیزه" خواهد بود)
آیا اتم پایدار است یا خیر؟ اگر اتمی از قبل یون باشد ، آیا اتفاقی به گونه دیگری رخ می دهد؟ انرژی اتصال یک پروتون در یک هسته به طور کلی در مرتبه 1 MeV است. بنابراین فوتون باید یک اشعه گاما باشد.
آیا اتم پایدار است یا خیر؟
اگر هسته در مقایسه با خط ثبات غنی از پروتون باشد ، فرایند می تواند با گاماهای کمی انرژی کمتر پیش برود و احتمالاً سطح مقطع آن بالاتر است.
اگر اتمی از قبل یون باشد ، آیا اتفاقی به گونه دیگری رخ می دهد؟
نه ، الکترون ها به طور معمول بازیگران مهمی در فرآیندهای هسته ای نیستند. مقیاس های انرژی در حدود یک میلیون برابر است.
آیا یک میدان الکتریکی به اندازه کافی قوی می تواند یک اتم هیدروژن را از هم بپاشد؟ یک اتم هیدروژن می تواند توسط یک میدان الکتریکی به اندازه کافی قوی "پاره شود". این بدان معنی است که الکترون اتم هیدروژن پروتون را ترک خواهد کرد. این پدیده یونیزاسیون میدانی نامیده می شود که در اثر فرآیند تونل سازی مکانیکی کوانتومی ایجاد می شود که در آن نیازی به تأمین انرژی به الکترون نیست. بدون میدان الکتریکی اعمال شده ، الکترون در کمترین حالت انرژی خود در چاه پتانسیل کولن هسته مثبت قرار می گیرد. اگر یک میدان الکتریکی همگن روی میدان کولن$1/r^2$سوار شود ، یک مانع احتمالی تشکیل می شود. وقتی در میدان اعمال شده به میزان کافی بالا ، این سد بسیار نازک می شود ، الکترون می تواند از طریق این سد عبور کند (اثر تونل) و برای همیشه هسته را ترک کند.توجه به این نکته مهم است که استفاده از اثر تونل واقعاً ضروری نیست و اگر میدان الکتریکی را به اندازه کافی قوی کنید ، سد از بین می رود و الکترون به بیرون پرتاب می شود (در فرآیندی به نام over یونیزاسیون سد) با احتمال بسیار بالا. در محدوده میدانهای الکتریکی بسیار زیاد ، ماندن الکترون در مجاورت پروتون غیرممکن خواهد بود و حالتهای محدود سیستم از بین می روند.
اکنون ، همانطور که گفته شد ، میدان الکتریکی قدرت E را نشان می دهد
برای به حرکت انداختن هر یک از این فرایندها لازم است به گونه ای باشد که انرژی پتانسیل eEa به دست آمده در مقیاس اتمی از ترتیب پتانسیل یونیزاسیون اتمی Ip باشد ، به
$ E\approx \frac{I_p}{ea} \approx\frac{10\:\mathrm{eV}}{e\cdot0.5\:Å } \approx 10^{11}\:\mathrm{V/m},$
i hope i helped roham hesami smile260 smile072
تصویر

ارسال پست