آیا میشود با طول موجهای رادیویی موج آب را تغییر داد؟

مدیران انجمن: javad123javad, parse

ارسال پست
Masuod1346

نام: Masuod

عضویت : پنج‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۲۸ - ۲۰:۳۷


پست: 1جنسیت:

آیا میشود با طول موجهای رادیویی موج آب را تغییر داد؟

پست توسط Masuod1346 »

سلام به همه دوستان فرهیخته و دانش پژوه ، بنده ایرانپناه هستم سوالی داشتم ممنون میشم اگه جوابش میدونید کمکم کنید ،
میخوام بدونم آیا میشود با طول موجهای رادیویی موج آب را تغییر داد ؟ مثلا با طول موج رادیویی موج آب را خنثی ( موج آب را آرام ) کرد ؟ خوشحال میشم در ثبت ایده ای که دارم سهیم و کمکم کنید

نمایه کاربر
zika99

نام: Nathaniel Purasiond

محل اقامت: Bukan-iran

عضویت : چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۷ - ۲۳:۰۴


پست: 26

سپاس: 5

جنسیت:

تماس:

Re: آیا میشود با طول موجهای رادیویی موج آب را تغییر داد؟

پست توسط zika99 »

موج رادیویی جزء امواج الکترومفناطیسی و موج آب جزء امواج مکانیکی است،این دو باهم فرق دارند یعنی امواج مکانیکی برای انتقال انرژی به وجود ماده وابسته هستند در حالی که امواج الکترومغناطیس بدون وجود ماده هم می توانند انرژی خود را انتقال دهند.
اگر بخواهیم پرسش سوالت روشن تر کنیم به صورت زیر خواهد شد:
آیا امواج مکانیکی می توانند تحت تاثیر امواج الکترومغناطیسی قرار گیرند؟
جوابت بله است و جوابت خیر است!.
ماده(دارای امواج مکانیکی) می تواند انرژی الکترومغناطیسی را جذب کند و باعث تغییر حالت خود شود مثلا یک گیاه با جذب نور(بخشی از امواج الکترومغناطیس) فتوسنتز انجام می دهد و رشد می کند یا بعضی از ماده های شیمیایی با جذب امواج الکترومغناطیس تغییر میکنند.
اما برای اینکه با امواج الکترومغناطیس امواج آب را تغییر داد باید مبدل هایی بین این دو حالت از انتقال انرژی وجود داشته باشد که یکدیگر را به هم تبدیل می کند و یا خود آب با جذب طول موج خاصی از طیف الکترومغناطیس باعث برهمکنش هایی در خود شود که موجب ایجاد امواج در آب گردد توجه کنید که آب را از حالت مواج آرام نمی کند چون هر ماده با جذب انرژی باعث برانیگیخته شدن میشود مگر در حالت دیگر آب انرژی خود را از دست بدهد و به حالت سکون(آرام) برود.
و لازم است بدانید حتی امواج رادیویی نیز انرژی دارند.
و در کل سوال تو دو جواب داشت.
آخرین ویرایش توسط zika99 یک‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۳۱ - ۱۷:۰۵, ویرایش شده کلا 1 بار
انجیل: قرنتیان 8-13:4
عشق صبور است، عشق مهربان است. هرگز حسادت نمی‌کند، هرگز به خود نمی‌بالد، مغرور نیست. گستاخ نیست و خودخواه نیست، به سادگی خشمگین نمی‌شود، خطاهای دیگران را به خاطر نمی‌سپارد. عشق از همدمی با شیطان لذت نمی‌برد بلکه دوست دار حقیقت است. همواره حافظ است، همواره به دیگران اعتماد دارد، همواره امیدوار است و همواره پاینده است. عشق هرگز شکست نمی‌خورد.

نمایه کاربر
maxrg.ir

عضویت : یک‌شنبه ۱۴۰۰/۵/۲۴ - ۱۰:۰۲


پست: 30

سپاس: 7


تماس:

Re: آیا میشود با طول موجهای رادیویی موج آب را تغییر داد؟

پست توسط maxrg.ir »

موج الکترومغناطیسی (اعم از نور مرئی و پرتو ایکس و موج رادیویی و ...) در ماده جذب می‌شود و جذب موج باعث بالا رفتن دمای ماده می‌شود. همچنان که نور خورشید به آب می‌تابد و آب تبخیر می‌شود.
اما دو مسأله مهم است: اولاً دادن انرژی با گرفتن انرژی خیلی فرق می‌کند؛ ثانیاً مولکول‌های ماده تصادفی رفتار می‌کنند و بسامد یکسانی هم ندارند. پس نباید انتظار داشت موج رادیویی به آب بتابانیم و همه مولکول‌های آب دقیقاً همان رفتاری داشته باشند که ما می‌خواهیم. جذب نور در همه بسامدها و در همه مولکول‌ها اتفاق می‌افتد. بنابراین شاید تنها رفتاری که مطمئنیم روی می‌دهد، تبخیر باشد.
لختی مکث و اندکی تفکر کنیم ...

نمایه کاربر
rohamjpl

نام: Roham Hesami

محل اقامت: Tehran, Qeytariyeh

عضویت : سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۲۰ - ۰۸:۳۴


پست: 847

سپاس: 524

جنسیت:

تماس:

Re: آیا میشود با طول موجهای رادیویی موج آب را تغییر داد؟

پست توسط rohamjpl »

من میگم خیر و خوی شما و من تفاوت موجها را میدونید آیا امواج رادیویی بر آب تأثیر می گذارد؟
سیگنال های رادیویی که از طریق هوا حرکت می کنند در آب خیلی سریع می میرند. سیگنال های صوتی یا سونار که توسط دستگاه های زیر آب ارسال می شوند عمدتاً بدون این که به درون آن نفوذ کنند از سطح منعکس می شوند. این باعث ناکارآمدی و سایر مسائل برای انواع برنامه ها ، مانند اکتشاف اقیانوس و ارتباطات زیر دریایی به هواپیما می شودنمودار نشان می دهد که با حرکت موج به محیط متراکم تر مانند آب ، سرعت آن کاهش می یابد و طول موج کاهش می یابد. اگرچه موج کند می شود ، اما فرکانس آن ثابت است ، زیرا طول موج آن کوتاهتر است. وقتی امواج از یک رسانه به محیط دیگر حرکت می کنند ، فرکانس هرگز تغییر نمی کند.ابتدا تفاوت این دو موج برسی کنیم امواج الکترومغناطیسی می توانند از طریق خلا حرکت کنند ، یعنی یک فضای خالی ، در حالی که امواج مکانیکی نمی توانند. آنها برای سفر مانند آب یا هوا به وسیله ای نیاز دارند. امواج الکترومغناطیسی با سرعت نور حرکت می کنند اما امواج مکانیکی بسیار کندتر هستند.شباهت های زیادی بین امواج نور و امواج مکانیکی وجود دارد. هر دو را می توان با دامنه ، طول موج و فرکانس اندازه گیری کرد. وقتی با ماده در تعامل هستند می توان آنها را منعکس ، منتقل ، جذب ، انکسار یا پراش کردخوب در حالی که امواج مکانیکی ناشی از دامنه موج است نه فرکانس امواج الکترومغناطیسی از ارتعاش ذرات باردار تولید می شود.پس موج الکترومغناطیسی موجی است که قادر است انرژی خود را از طریق خلاء (یعنی فضای خالی) منتقل کند. امواج الکترومغناطیسی از ارتعاش ذرات باردار تولید می شود.میدانیم موج مکانیکی موجی است که قادر به انتقال انرژی خود از طریق خلاء نیست. سوال آیا امکان تبدیل امواج الکترومغناطیسی به یکدیگر وجود دارد؟فرکانس و طول موج با فعل و انفعالات با یک ماده تغییر می کند ، به عنوان مثال یک کریستال قرمز نور سفید را به قرمز تغییر می دهد ، اما مقدار زیادی از انرژی پرتو با طول موج های مختلف جذب یا منعکس می شود بنابراین نمی توان از فعل "تبدیل" استفاده کرد.چرا انرژی موج مکانیکی به فرکانس بستگی دارد اما موج EM بستگی ندارد؟در موج مکانیکی ساده روی یک رشته ، انرژی منتقل شده توسطموج هنگامی که یک موج سینوسی به سمت یک رشته حرکت می کند ، انرژی مربوط به یک طول موج روی رشته با سرعت انتشار v به پایین رشته منتقل می شود. از رابطه موج اصلی ، مسافت طی شده در یک دوره vT = λ است ، بنابراین انرژی یک طول موج را در هر دوره نوسان منتقل می کند.
موج الکترو مغناطیس
$S=\frac1{c\mu_0}E_m^2\overline{\sin^2(kx-\omega t)}=\frac1{c\mu_0}\frac{E_m^2}2$
و فرکانس به طور متوسط ​​محاسبه می شود. فقط دامنه صریح است.
موج الکترومغناطیسی کلاسیک ، از تعداد زیادی فوتون با انرژی hν بیرون می آید. دامنه توسط این فوتون ها ساخته می شود ، بنابراین وابستگی به فرکانس وجود دارد اما صریح نیست. برای امواج مکانیکی ، دامنه یک ارتفاع در سه بعد است ، در حالی که برای امواج الکترومغناطیسی ، این میدانها هستند که با بسامد موج با فرکانس متفاوت است.
در موج مکانیکی این انرژی پتانسیل و جنبشی است که متناوب است و اگر به معادلات پتانسیل بردار A میدان الکترومغناطیسی برویم ، معادلات امواج مکانیکی و امواج الکترومغناطیسی مشابه یکدیگر می شوند ، .در نهایت با جواب خیر مواجه میشوید.من منظورم الکتروموتورها نیست صرفا تبدیل امواج هست .و این امواج موجب نوسان شود .در ضمن یادم شد از هارپ بگم ظاهرا به صورت کلی باید گفت هارپ پروژه تحقیق از یونوسفر با استفاده از ارسال امواج فرکانس بالا به این لایه و بررسی برهمکنش این امواج با لایه یونوسفر زمین است. برنامه تحقیق از یونوسفر با فرکانس بالا (High-frequency Active Auroral Research Program)امواج ارسالی از این آنتن‌ها در محدوده 2٫7 تا 10 مگاهرتز قابل تغییر و انتخاب هستامواج رادیویی فرستاده شده از هارپ می‌توانند با یون‌ها و الکترون‌های لایه یونوسفر تعامل و برهمکنش داشته باشندآیا هارپ می‌تواند باعث تغییرات آب و هوایی شود؟
خیر. امواج رادیویی در دامنه فرکانسی که هارپ ارسال می‌کند در تروپوسفر یا استراتوسفر دو سطح جو که هوای زمین را تولید می‌کنند، جذب نمی‌شوند و از آنجا که برهمکنشی بین امواج ارسالی و این دو لایه وجود ندارد هیچ راهی برای کنترل هوا نیز وجود نخواهد داشت.بعلاوه اگر طوفان‌های یونوسفر ناشی از خورشید بر آب و هوای سطح تأثیر نگذاشته است این فرصت و احتمال آن برای هارپ بسیار غیرمحتمل است. فعل و انفعالات الکترومغناطیسی در نقاطی که تقریباً خلاء است و یا نزدیک به ناحیه‌ای با میدان ضعیف است رخ می‌دهد، اما مناطق الکتریکی اتمسفر بالاتر از ۶۰-۸۰ کیلومتر هستند که به عنوان یونوسفر نیز شناخته می‌شود. در اثر تعامل تابش خورشید با بالاترین سطح جو زمین، یونوسفر ایجاد و دوباره پر می‌شود. هارپ برای مطالعه یونوسفر، یعنی همان لبه بالایی جو که پدیده‌هایی چون شفق قطبی در آن اتفاق می‌افتند و همچنین امواج رادیویی از فرستنده به گیرنده منتقل می‌شوند، ساخته شد. به منظور بررسی جو، آنتن‌های تأسیسات هارپ امواج رادیویی با فرکانس بالا را به یونوسفر می‌فرستند و حسگرهای نصب شده روی زمین اثرات این امواج را در یونوسفر اندازه‌گیری می‌کنند. تمام آزمایش‌های هارپ در ناحیه‌ای به مساحت ۱۰۰ در ۱۰۰ کیلومتر از یونوسفر انجام می‌شود و تأثیرات امواج رادیویی در آن تنها چند ثانیه طول می‌کشد..I hope I help you understand the question. Roham Hesami smile072 smile261 smile260
تصویر

ارسال پست