مفهوم نسبيت(افزايش جرم،سرعت نور،اغاز و پایان فضا زمان)

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست

اميرپويان

مفهوم نسبيت(افزايش جرم،سرعت نور،اغاز و پایان فضا زمان)

پست توسط اميرپويان »

نسبیت چیست؟
در بسیاری از پیامها می بینیم که افراد با سردرگمی درباره ی قوانین نسبیت صحبت می کنند.
به همین دلیل گفتم شاید توضیحات کوتاهی بتواند راه گشا باشد.
نسبیت عام:
نسبیت عام یک نظر یه است که خمیدگی فضا زمان به واسطه ی حضور جرم را برای اولین بار بیان کرد.بر اساس این نظر یه اجرام فضا زمان اطراف خود را خم می کنند و از این طریق به دیگر اجرام اطرافشان نیروی گرانشی وارد می کنند.بر اساس اخرین تحقیقات پروفسور هاوکینگ بر اساس نظریه نسبیت عام باید یک اغاز و یک پایان برای زمان در نظر گرفت.نقطه ای که انفجار بزرگ در ان صورت گرفته است نقطه ی اغاز فضا زمان است قبل از ان اصلاٌ چیزی به نام فضا زمان وجود نداشته است.یعنی عدم.
در باره ی نقطه ی پایان فضا زمان باید به سراغ نقاطی برویم که در مرز جهان ما قرار دارند.از جمله ی این نقاط سیاه چاله ها هستند که فضا زمان در انها به پایان می رسد.
بگذارید در باره ی اهمیت سیاه چاله یا نقطه ی اغاز جهان بیشتر توضیح بدهم.همانطور که گفتم این دو نقطه در مرز جهان وجود دارند یعنی قبل از نقطه ی اغاز عدم است و بعد از سیاه چاله هم عدم وجود دارد.برای تشریح اهمیت این دو نقطه باید از یک مثال استفاده کنم.
فرض کنید توپی را به هوا پرتاب می کنید سپس از دوستتان می خواهید که مکان ان را در زمان های پس از پرتاب محاسبه کند.خوب او برای اینکه بتواند مکان توپ در اینده را پیش بینی کند نیاز به اطلاعات مرزی درباره ی شرایط فیزیکی توپ دارد.این اطلاعات مرزی فیزیکی همان سرعت اولیه،مکان اولیه،شتاب اولیه و... هستند.در این مثال نقطه ای که توپ از دست شما رها شده و به بالا می رود همان نقطه ی انفجار بزرگ و نقطه ای که توپ به ارتفاع اوج می رسد نیز همان سیاه چاله است.
از مثال بالا می توان نتیجه گرفت که اگر به وسیله ی مطالعه ی نقاط مرزی شرایط اولیه جهان را بدست اوریم ان وقت می توانیم جهان را در اینده پیش بینی کنیم.
مطالب بالا در باره ی نسبیت عام کامل ترین شکل ان در زمان حال را بیان می کنند.

نسبیت خاص:
در نسبیت خاص البرت اینشتین نگاه نیوتنی به فیزیک را تصحیح کرد.از دید فیزیک نیوتنی سرعت یک جرم می تواند تا بی نهایت زیاد شود همچنین دو ناطر مختلف ممکن است مقادیر متفاوتی برای سرعت نور بسنجند.
اما نسبیت خاص بیان می کند که سرعت یک جرم مادی هرگز به سرعت نور نمی رسد.ازمایش ها در شتاب دهنده ی بزرگ ذرات در سرن نیز این ادعای اینشتین را تایید می کنند.(اگر کسی مایل بود می توانم شرح ازمایش را بنویسم).
همچنین نسبیت خاص سرعت نور در تمان محیط ها را به عنوان یک قانون فیزیکی معتبر می شناسد که هر ناظری مقدار معینی برای ان در نظر می گیرد.
بحث پر جنجال افزایش جرم:
در نسبیت خاص فرمولی داریم که می گوید:
E=MC2
این فرمول بیان می کند که اگر با اندازه ی E به جسمی انرژی دهیم جرم ان را به اندازه ی
E÷C2 افزایش داده ایم.
حتی اگر دمای یک جسم را فقط یک درجه ی سانتی گراد افزایش دهید جرم ان را نیز افزایش داده اید اما برای اینکه این افزایش جرم محسوس باشد باید میزان بسیار زیادی انرژی به جسم بدهیم.
در یکی از پیام ها دیدم که یکی از دوستان اینچنین نوشته بود:
شما اصلاً مفهوم نسبیت را درست متوجه نشده اید.توجه کنید که از دید ناظری که همواره نسبت به جسم ساکن است جرم جسم همواره ثابت است.

در جواب او می گویم:
دوست عزیز شخصی که همواره نسبت به جسم ساکن است هیچگاه نمی تواند افزایش انرژی جنبشی جسم را متوجه شود اما در مورد سایر اشکال انرژی چه؟
مثلاً انرژِ گرمایی:
اگر دمای یک جسم را 10000 درجه سانتیگراد افزایش دهیم همه ی ناظرها از جمله ان ناظری که نسبت به جسم ساکن است مشاهده می کند که انرژی جسم افزایش یافته در نتیجه از دید هر ناظری جرم ان نیز افزایش یافته است.
در پایان اگر کسی نظری دارد بگوید.
در ضمن یک سری ازمایش که گواهی محکم بر حقایق انکار ناپذیر استعداد اینشتین و فوق العاده بودن نظریهنسبیت او وجود دارد را می دانستم که برای جلوگیری از طولا نی شدن این متن انها را ننوشتم اگر مایل بودید می توانم انها را هم برایتان بنو یسم.

د

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

پايستگي جرم و انرژي چه شد ؟
انرژيشو زياد ميكنيد .جرمش هم همينجوري زياد ميشه؟اين يعني توليد جرم از هيچ.
كاملا مخالفم.

امير پويان

پست توسط امير پويان »

توليد جرم از هيچ نيست.من نگفتم جرم توليد ميشه.
ببينيد:
هركجا كه انرژي وجود داشته باشد ما براي ان انرژي جرم در نظر مي گيريم.مثلاْ:
اگر يك به يك جسم 10000 ژول انرژي بدهيم جرم جسم به اندازه ي جرم اين 10000 ژول انرژي افزايش مي يابد.

اميرپ.يان

پست توسط اميرپ.يان »

جرم 10000 ژول انرژي را هم كه مي توان طبق معادله ي معروف اينشتين كه جرم و انرژي را هم ارز مي كند بدست اورد.

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

امير پويان نوشته شده:توليد جرم از هيچ نيست.من نگفتم جرم توليد ميشه.
ببينيد:
هركجا كه انرژي وجود داشته باشد ما براي ان انرژي جرم در نظر مي گيريم.مثلاْ:
اگر يك به يك جسم 10000 ژول انرژي بدهيم جرم جسم به اندازه ي جرم اين 10000 ژول انرژي افزايش مي يابد.
نشد ديگه .
شما وقتي به جسمي انرژي ميديد انرژيش زياد ميشه.
جرم و انرژي هم ارز هستند ولي اصلا برابر نيستند.پس فرضيه ي شما رد ميشود.

امیرپویان

پست توسط امیرپویان »

عزیز من جرم و انرژی هم ارزند.یعنی انرژِ ی هم انرژی است هم جرم.
اگر به جسمی انرژی بدی انرژی ان را افزایش دادی و چون انرِژی جرم هم هست پس جرم ان را هم افزایش دادی.

امیرپویان

پست توسط امیرپویان »

ما وقتی به جسمی انرژی می دهیم هم به ان انرژی داده ایم هم جرمش رازیاد کرده ایم.

امیرپویان

پست توسط امیرپویان »

البته این که بگوییم در خارج از جهان ما(در ان سوی نقطه ی انفجار بزرگ یا سیاه چاله ها)عدم وجود دارد زیاد گفته ی دقیقی نیست اما برای درک مقدماتی از جهان لازم بود که بحث را اینگونه اغاز کنم.
در یادداشتی دیگر به تشریح سازوکار دقیق جهان خواهم پرداخت.

ارسال پست