تلاش برای کشف خویشاوندان خورشید!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
4Duniverse

عضویت : جمعه ۱۳۸۶/۶/۲ - ۲۱:۰۷


پست: 1412

سپاس: 6

تلاش برای کشف خویشاوندان خورشید!

پست توسط 4Duniverse »

تلاش برای کشف خویشاوندان خورشید!

اخترشناسان دانشگاه آمستردام با استفاده از شیوه ای ساده به منظور تخمین ابعاد و جرم منشا خورشید، امکان کشف اجزایی را که در گذشته هایی دور به شکل ستاره های مجزا از خورشید جدا شده اند را به وجود آوردند.
به گزارش خبرگزاری مهر، اکثر ستاره های حجیم و عظیم از یک هسته مشابه و یا یک خوشه ستاره ای به وجود آمده اند و احتمال تولد آنها به صورت مجزا بسیار کم است. خورشید نیز از این قانون مجزا نبوده و شهابسنگها شاهدانی هستند که از انفجار ستاره ای در نزدیکی خورشید نوپا در زمانهای گذشته خبر می دهند. در عین حال اینگونه به نظر می رسد که اجرام یخی در خارج از منظومه خورشیدی نیز در اثر برخورد با یکی از اجزای خورشید به وجود آمده اند.

اما طی بیلیونها سال گذشته این ستاره های جدا شده از خورشید مسیری جداگانه را در پیش گرفته و به وسعت بیکران میلیونها ستاره خارج از کهکشان پیوسته اند.

محققان دانشگاه آمستردام طی مطالعه ای جدید اعلام کردند شیوه ای جدید برای شناسایی این ستاره ها یافته اند. به گفته این اخترشناسان با تخمین جرم و ابعاد خوشه ستاره ای که در 4.6 بیلیون سال پیش خورشید از آن نشات گرفته است می توان پی به موقعیت و وجود این ستاره ها برد.

اخترشناسان با محاسبه بسیاری از عوامل کیهانی تخمین زدند که وسعت این خوشه 5 الی 20 سال نوری و جرم آن 500 الی 3 هزار جرم خورشیدی بوده است.

با استفاده از این اطلاعات می توان به شتاب تقریبی که اجزای خورشید از آن جدا شده اند دست یافت که بر همین اساس دانشمندان اعلام کردند بسیاری از این اجزا در حال حاضر در مجاورت کیهانی زمین در صورت فلکی سیگنوس و ولا و در فاصله ای برابر 300 سال نوری قرار دارند.

جستجو در میان ستاره هایی با خصوصیات چرخشی و شیمیایی مشابه در میان کهکشانها می تواند خویشاوندان خورشید را تعیین و نمایان سازد.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، محققان امیدوارند به واسطه ماموریت جدید اروپایی ها که از سال 2011 آغاز خوهد شد بتوان با استفاده از نقشه برداری از موقعیت و حرکت بیلیونها ستاره مجاور به رد یابی اقوام خورشیدی زمین پرداخت.

خبرگزاری مهر

ارسال پست