کشف چهار سیاره جدید توسط یک منجم آماتور!


کشف چهار سیاره جدید توسط یک منجم آماتور!

نوشتهاز سوی N.hesam در چهارشنبه 15 دي 1389 - 13:33

یک منجم آماتور انگلیسی از اتاق کار خود در خانه و بدون اینکه حتی تلسکوپ داشته باشد موفق شد چهار سیاره جدید فرامنظومه شمسی را کشف کند.
"پیتر یالوویکژور" که هرگز از یک تلسکوپ استفاده نکرده است موفق شد تنها با استفاده از دو رایانه از اتاق کار خود در خانه چهار سیاره جدید را کشف کند.
این منجم آماتور 45 ساله در طول سه سال اخیر اطلاعاتی را که تیم تحقیقات سیاره ای لیک- کارنگی دانشگاه کالیفرنیا در سانتا کروز جمع آوری کرده بود را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.
"پیتر یالوویکژور" با بررسی این اطلاعات توانست چهار جرم آسمانی گازی را در خارج از منظومه شمسی کشف کند. اکنون این چهار سیاره گازی رسما توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه کالیفرنیا با شناسه هایHD31253b، HD218566b، HD177830c و HD99492c نامگذاری شده اند.
این دوستدار نجوم با استفاده از فرایندی به نام "طیف نگاری اثر داپلر" توانست وجود سیارات فرامنظومه شمسی بسیار دور را که از تیررس قویترین تلسکوپها پنهان هستند، شناسایی کند.
براساس گزارش Cnet، این منجم آماتور در این خصوص توضیح داد: "من در این بررسیها به دنبال تغییرات ضعیفی در رفتارهای ستارگانی گشتم که این تغییرات تنها به این دلیل می توانند وجود داشته باشند که در اطراف این ستارگان سیاراتی درحال حرکت باشند. به محض اینکه کاندیداهای مورد نظر را شناسایی می کردم اطلاعاتم را برای سانتا کروز می فرستادم."
وی افزود: "این ستاره ها به طور شگفت انگیزی دور هستند و هنوز هیچ تلسکوپی ساخته نشده است که بتواند مستقیما دیسکهای آنها را رصد کند. بنابراین ستاره شناسان از تکنیکهای آشکارسازی غیرمستقیم برای کشف ستارگان و سیارات جدید استفاده می کنند.
در این راه، نرم افزارهای ویژه ای وجود دارند که خواص و ویژگیهای مدار سیارات را ارزیابی کرده و اجازه می دهند که منظومه های سیاره ای جدید کشف شوند."
اولین سیاره فرامنظومه شمسی در سال 1995 کشف شد و از آ ن زمان تاکنون 515 سیاره فرامنظومه شمسی شناسایی شده اند که بیشتر آنها سیارات غول پیکر مشابه مشتری هستند.


به نقل از : کنجکاو
مرد خردمند سعی می کند خودش را با دنیا سازگار کند و مرد نابخرد اصرار دارد که دنیا را با خودش سازگار کند. بنابراین کلیه پیشرفت ها بستگی به تلاشهای مرد نابخرد دارد .
وقتی که انسان بخواهد ببری را بکشد اسمش را ورزش می گذارد اما اگر ببر بخواهد او را بکشد اسمش درنده خویی است.
ما از تجربه کردن می آموزیم که انسان هیچگاه از تجربه کردن چیزی نمی آموزد.
در زندگی دو تراژدی وجود دارد :اینکه به آنچه قلبت می خواهد نرسی و اینکه برسی .
وقتی چیزی خنده دار است با دقت در آن حقیقتی پنهان را جستجو کنید.
نماد کاربر
 
سپـاس : 0

ارسـال : 192


سن: 27 سال
شهر: دنیا
نام نویسی: 89/6/16

ذکر نشده

بازگشت به اخبار فیزیک ایران و جهان

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 12 مهمان