ساخت لوله آزمایش‌هایی در مقیاس نانو مشابه با محیط واقعی سلول

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Mahdi.D

محل اقامت: تهران

عضویت : دوشنبه ۱۳۹۰/۹/۲۸ - ۱۴:۰۶


پست: 89

سپاس: 9

ساخت لوله آزمایش‌هایی در مقیاس نانو مشابه با محیط واقعی سلول

پست توسط Mahdi.D »

محققان مؤسسه ملی استاندارد و فن‌آوری (NIST) آمریكا موفق به ساخت نانولوله آزمایش‌هایی شدند كه به كمك آن می‌توان مولكول‌های پروتئینی را در شرایطی مشابه با محیط سلول زنده مورد مطالعه قرار داد.

به گزارش ایسنا، این محققان با محدود كردن مولكول پروتئین در یك نانو قطره آب، توانستند مستقیماً دینامیك و تغییرات ساختاری این زیست مولكولها را مورد مطالعه قرار دهند.

این نانوقطره‌ها مشابه محیط واقعی سلول و محل رشد پروتئین‌ها طراحی شده‌اند و به كمك آن می‌توان به بررسی مبنای مولكولی بیماری‌ها پرداخته و اطلاعاتی برای توسعه روشهای درمانی جدید بدست آورد.

به عنوان مثال پروتئین‌های آسیب دیده در بسیاری از بیماری‌ها و از جمله دیابت نوع 2، آلزایمر و پاركینسون نقش دارند. محققان با مشاهده چگونگی نقص پروتئین‌هایی كه در این نانوقطره‌های قرار گرفته‌اند، اطلاعات تازه ای درباره بیماری‌ها پیدا كرده و می‌توانند روش‌های درمانی جدیدی بیابند.

این نانوقطره‌ها با استفاده از میكروپیپت‌های ریز شیشه‌یی در سیال روغنی زیر میكروسكوپ غوطه ور شده و مورد مطالعه قرار می‌گیرند. برای نگهداشتن این قطره‌های كوچك (با قطر معمولاً كمتر از یك میكرون) در زیر میكروسكوپ، از یك پرتو لیزری استفاده شد. پرتو لیزر دیگری هم به ایجاد تحریك فلورسانس در مولكول یا مولكولهای داخل این قطره می‌پردازد.

به این ترتیب تعداد مولكولهای داخل نانو قطره‌ها مشخص شده و حركت و یا تغییرات ساختاری مولكول یا مولكولهای محدود شده آشكار می‌شود.

به گزارش ایسنا از ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو، با این روش محققان می‌توانند چگونگی برهم كنش دو پروتئین یا بیشتر را مورد مطالعه قرار دهند.

این آزمایش با استفاده از تنها چند مولكول و مقدار كمی معرف قابل انجام است و دیگر نیاز چندانی به مواد شیمیایی سمی یا گران نخواهد بود. مزیت دیگر این روش آن است كه عملكرد این مولكولها تحت تأثیر محدودیت ایجاد شده قرار نگرفته و به جداره‌ها نمی‌چسبند

گفتنی است گزارشی از این تحقیق در نشریه لانگموئر و با عنوان «پروتئین دارای فلورسانس سبز واقع در نانوقطره‌های آبی» به چاپ رسیده است.

ارسال پست