راکتور آب سنگین جدید

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
armin57ghazal

نام: آرمین

محل اقامت: تهران

عضویت : چهارشنبه ۱۳۸۹/۱۱/۶ - ۱۹:۲۷


پست: 484

سپاس: 584

جنسیت:

تماس:

راکتور آب سنگین جدید

پست توسط armin57ghazal »

پیشنهاد کارشناسان این است که امریکا به طور موازی ساخت یک راکتور آب سنگین با مشخصاتی که مدنظر دارد را برای ایران آغاز نماید بی آنکه راکتور اراک برچیده یا باطراحی شود.
ایران هسته ای- کارشناسان فنی در تهران هشدار می دهند که هرگونه پذیرش بازطراحی برای راکتور آب سنگین اراک به تکرار ماجرای بوشهر با ابعادی به شدت فاجعه بارتر منجر خواهد شد.
طی روزهای گذشته این موضوع مطرح شده است که دولت امریکا پیشنهاد کرده قلب راکتور آب سنگین اراک را چنان باز طراحی کند که قدرت راکتور به یک پنجم کاهش پیدا کرده و با جایگزین شدن اورانیوم غنی شده به جای اورانیوم خام به عنوان سوخت این راکتور حجم پلوتونیوم تولیدی آن هم به شدت کاهش پیدا کند.
گفته شده ایران و 1+5 درباره این طرح تقریبا به تفاهم رسیده اند و امریکا قصد دارد مبلغی حدود 70 میلیون دلار هم به عنوان هزینه بازطراحی به ایران بپردازد.
کارشناسانی که در جریان برخی جزئیات هستند هشدار می دهند که این کار آزمودن دوباره تجربه تلخ بازطراحی راکتور بوشهر از سوی روس ها با شرایطی به مراتب بدتر و نگران کننده تر است و کشور نمی تواند و نباید چنین تجربه ای را تکرار کند.
در این باره نکات زیر اهمیت دارد:
1- اولا همانطور که دکتر علی اکبر صالحی خود بارها توضیح داده پلوتونیوم تولیدی در راکتور اراک مناسب برای ساخت سلاح هسته ای (Weapon grade) نیست و بنابراین نمی توان پذیرفت امریکایی ها که به لحاظ فنی کاملا خود به طور کامل در جریان این موضوع هستند، با پیشنهاد باز طراحی در پی حل مشکل پلوتونیوم تولیدی این راکتور باشند. در نتیجه، از حیث فنی، روشن است که نگرانی درباره پلوتونیوم بی مورد است و امریکا احتمالا با هدف دیگری وارد این بازی شده است.
2- نکته دوم این است که در حالی که روسیه از حیث راهبردی و اقتصادی به مراتب به ایران نزدیک تر از امریکاست و مسلما سیاست امنیت ملی آن با ایران مبتنی بر دکترین «دشمنی» نیست، پروژه باز طراحی راکتور بوشهر به دلایل فنی و البته سیاسی، حدود 3 دهه طول کشید. اکنون سوال این است که امریکایی ها پروژه اراک را چقدر طول خواهند داد؟
3- سومین نکته این است که پروژه های بازطراحی اساسا پروژه هایی به شدت دشوار و زمان بر هستند که این امر با نیازهای ایران تطبیق ندارد.
بر اساس این دو نکته، پیشنهاد کارشناسان این است که اگر امریکا واقعا در پی اعتمادسازی و حل مسئله است بر فرآیند تکمیل راکتور اراک که محصول کار دانشمندان ایرانی است نظارت کند و به طور موازی ساخت یک راکتور آب سنگین با مشخصاتی که مدنظر دارد را برای ایران آغاز نماید. به این ترتیب با کلید خوردن پروژه ساخت یک راکتور دیگر در ایران دیگر نیازی به برچیده شدن اراک یا بازطراحی آن وجود نخواهد داشت و هم نگرانی های غرب رفع می شود و هم ایران می تواند در صورت خلف وعده امریکایی ها –که تقریبا قطعی است- کار مستقل خود را پیش ببرد.

ارسال پست